Bugün MOZ da güzel bir yazı gördüm. Bu konuyla ilgili kısa bir yazı yazmamın faydalı olacağını düşündüm.

Yıllar içerisinde abartısız 100+ sitem oldu. Hepsi şu anda açık olsa galiba hiç birisine yetişemezdim.

Farklı fikirler, yöntemler ve içerikler deneyerek öğreniyorsunuz. O süreçlerde öğrenme süreci gibi bir şey.

Zaman içerisinde içerik hataları veya yanlış url yapıları kurmaktan dolayı yönlendirmeler yaptığım oldu. Nitekim bu tarz durumlar hep karşımıza çıkıyor.

Yönlendirme yani 301 yöntemi ile yönlendirmeyi kastediyorum. Çünkü arama botları için tavsiye edilen yöntem odur. Çok dikkatli yapılması gereken bir yöntemdir.

Düzgün biçimde yapıldığında bu yöntem sayesinde sitenizin değerini yitirmeden farklı bir domaine yada farklı bir yapıda url sistemine geçirebilirsiniz.

301 yöntemini kullanmanın bir çok yolu var. Fakat en önemli bir kaç kullanım yöntemini sizlere aşağıda kısaca anlatacağım.

 

URL Permalink Değişikliği

301, Site Birleştirmek, Taşımak, Yönlendirmek ve SEO - URL Permalink Değişikliği

Bu yöntem zaman içerisinde sistem değişikliği yada sistemde yeni bölümler açılması gibi durumlarda çok karşılaşıyor.

Diyelim arkadaşımız .html static site yapıyor. Bir bakıyor ki bu böyle yürümeyecek her değişiklik için 50 sayfa düzenliyorum. WordPress geçeyim. Bu noktada 301 yaparak geçmesi gerekiyor. Yoksa site ve sayfaları değer kaybedecektir. Onu da geçtim kullanıcılar eski linklerden yeni içeriklere ulaşamayacağı için kullanıcı deneyimi tabanlı da büyük sorunlar ortaya çıkacaktır.

 

Domain Değişikliği

301, Site Birleştirmek, Taşımak, Yönlendirmek ve SEO - Domain Değişikliği

Bu yöntem ile marka değişikliği, isim değişikliği gibi durumlarda eski siteyi yeni siteye yönlendirerek birebir yeni sitede sistemin çalışmasını sağlıyorsunuz.

Tam site yönlendirmelerinde bütün linklerin yeni yerde birebir çalışıyor olduğundan emin olmak lazım. Yoksa bu 301 yönlendirmesi başarısız olabilir.

Ayrıca bu yöntem aşırı spam saldırı almış ve değeri kurtarılamayacak bir site için de kullanılabilir. Doğru yöntem ile sitenin içeriklerini ve değerlerini kurtarmak mümkün. Tavsiye etmem çünkü yapması çok zor.

 

Çok Domainden Tek Domaine Geçiş

301, Site Birleştirmek, Taşımak, Yönlendirmek ve SEO - Çok Domainden Tek Domaine Geçiş

İşte bu yöntem 301 in babası diyebileceğimiz bir yöntem. Nitekim bu yöntem ile bütün piyon sitelerinizi birleştirip büyük kral bir site yapmanız mümkün. Diyelim tekil site satış bazlı bir internet gelir modeliniz var. Her ürün için bir kaç tane site yapıyorsunuz. 10 tane ürünle uğraşıyorsunuz. Haliyle elinizde 25-30 site oluyor. Bu kadar siteyle ayrı ayrı uğraşmak yerine haliyle tek bir eticaret sitesi yaparak bütün ürünleri siteleri yerine ürün sayfalarına yönlendirerek hem sitelerin değerlerini ürünlere verebilirsiniz. Hem de elinizde çok güçlü kral bir site olur.