Banished bir hayatta kalma ve gerçekçi bir strateji oyunudur.

Tanıtım

Banished Oyunu 2Banished kelime anlamı zaten sürgündekiler, dışlanmışlar gibi çevirebiliriz. Oyun bu sürgün edilmiş veya yalnız kalmış bir insan topluluğuna köy kurmak ve bu köyü büyütmekle ilgili. oyun başladığında seviyeye göre yaklaşık 10-20 kişi başlıyorsunuz ve bu sayıyı teorik olarak 10.000 e kadar çıkartabilirsiniz. Hatta bir sınır yok bir milyon yapın ama çok sağlam bir makina lazım 😀 Nüfus arttıkça CPU etkisi artıyor. belli bir noktadan sonra makina kasmaya ve ram yemeye başlıyor. Tabi çok dert etmeyin bu dediğim 2000 i geçtikten sonra felan oluyor oyunu iyi öğrenip o ana kadar şehri yaşatırsanız ne mutlu 😀 Çünkü pek kolay bir oyun değil.

Banished OyunuOyun gerçek hayattan esinlendiği için hastalık, soğuk, açlık, yangın, hastalık yayılımı (Ebola gibi) bir sürü gerçekçi olaylar yaşayabiliyorsunuz. Öyle ki belediye binanızı aktif edince rast gele aralıklarla mülteciler gelip şehrinizde kalmak istiyor. Bu isteğe bağlı, izin verirseniz kalıyorlar. Fakat uyarıyorum kaynaklarınızı hesaplamadan yüksek sayıda mülteci kabul etmeyin 😀

Oyunun geçmişi 2012 ye kadar dayanıyor. shiningrocksoftware resmi sitesinden geliştirmelerle ilgili haberler okuyabilirsiniz. Yeni gelecek özellikleri öğrenebilirsiniz.

Oyun Steam üzerinde satılıyor eğer paranız var ise 20 dolara alabilirsiniz. Paranız yoksa .torrent indirin ne diyim 😀

İşin güzelliği oyun bir topluluk oyunu biçimde başladı. Aynen devam ediyor geliştiriliyor. Halen beta sürecinde oyunu alpha sürecinden beri bilirim gerçekten uğraşıyorlar.  Şu anda modlar kısmını geliştiriyorlar.

İnsanlar oyunun içine daha gerçekçi binalar, ürünler, araçlar ekleyebilecek. Kim bilir neler yapılır.

Steam Workshop için hazırlık var. Workshop beta açıldı bile. Steamde oyunu alırsanız görebilirsiniz.

Banished Debug Mode, Cheat, Hilesi, Hile

Banished Oyunu, Debug Mode, Cheat, HilesiBanished üzerinde hile yapmak çok kolay çünkü hile yapmaya gerek yok. Nasıl yani ? 😀

Debug Mode Menu-10-1-0 diye bir şey var.  Mod biçiminde ufak bir dosya. Bu dosyayı oyunun WinData klasörüne atıyorsunuz ve oyunun Tools bölümünden Debug Mod aktif oluyor. Kaydedilmiş oyunuz için gerekirse ayrıca Modlar bölümünden aktif etmeniz lazım olabilir.

Debug bölümünden her şeyi yapabiliyorsunuz. İstediğiniz gereksinimi ekleyebiliyorsunuz. İnsan basabiliyorsunuz.

Fakat uyarıyorum. Ben bu oyunu 1,5 yıldır felan oynuyorum o kadar zamandır hiç hile gerekmedi. Artık devasa şehirler inşaa etmek ve mimari çalışmak için hile yapmak istiyorum.

Önemli

Oyuna yeni başlayacaksanız veya başladıysanız hile felan yapmayın. Oyundan zevk alamazsnıız.

Banished ‘ın güzelliği sınırları zorlamak. Zorlukları aşmak. Gerçekçi senaryolarla baş edebilmektir.

Bunları kaldırınca oyunun bir anlamı kalmıyor.