Bütün sorunların ve bütün çözümlerin başında üretmek yada üretmemek geliyor.

Ekonomi dediğimiz karmaşık ve rakamlardan oluşan hesaplamaların hepsi üretmeyle ilişkilidir.

Sisteminiz ister kapitalizm ister komünizm olsun fark etmez. Her sistemde üretmeniz gerekir. Çünkü üretmeden yaşayamazsınız. Üretmeden değer üretemezsiniz.

Üretmeden ekonominiz olmaz. Dünyanın en büyük finans merkezleri ve ülkeleri bile üretmek zorundadır.

Bugün dünya ekonomi merkezlerinden biri olan Birleşik Krallık bile ileri sanayide dünyada sayılı markalara sahiptir. Salt para hiç bir şeyi çözmez.

Üretmediğiniz zaman balonsunuz demektir. Ekonomi tarihine bakarsanız bütün balonlar hep patlamıştır.

Her patladığında zengini de fakiri de ağır biçimde bu patlamadan etkilenir.

Ekonomik kalkınmanın anahtarı üretmede yatar. Bu üretim içerisinde kaliteli ve ileri teknoloji üretimleriniz yoksa yine başarılı olamazsınız.

Çünkü doğru teknolojileri üretmezseniz düşük seviye sanayi üretimi yaparsanız başarısız olursunuz.

Yüksek teknoloji yatırımları ile üretimlerin yapılması büyük ekonomiler için en büyük kalkınma anahtarlarından birisidir.

Bu anahtara sahip olmayan ve dünyanın devlerinden biri olan hiç bir devlet yoktur.

Türkiye’nin eğitilebilir genç nüfusu teknolojik ve yüksek teknoloji sanayi üretimi için bir fırsattır.

 

İthalat ve İhracat Dengesizliği

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi ithalat ve ihracat dengesidir. Günlük yaşantınızda bu sorun ile her gün ve her cebinizden para çıkışında karşılaşırsınız.

İthalatın ihracattan fazla olma sebebi az üretmek ve üretmemektir.

Türkiye inanılmaz ithalat yapıyor.

En büyük ithalat kalemleri içerisinde Enerji, Araba ve Elektronik yer alıyor. Bu kalemlerin bazılarında üretim yapıyor gibi görünüyoruz fakat yapmıyoruz.

İthalata bağımlı teknolojik ihracatımız bulunuyor. Biz buna asalak teknolojik üretim diyebiliriz. (Bu konu başlı başına büyük bir konu bir cümle ile şimdilik geçeceğim.)

 

Enerji

Enerji alanında örneğin dışarıdan fosil yakıt satın alarak bunu amacı dışında elektrik üretmek için kullanıyoruz. Özellikle günümüz dünyasında alternatif enerji üretme yöntemleri çıkmışken biz halen 20 yy ülkesi gibi enerji üretmeye ve tüketmeye devam ediyoruz.

Örneğin hiç düşündünüz mü? Gündüz elektrik daha pahalıdır. Neden ? Çünkü gündüz çok elektrik tüketiliyor. Elbette bariz sebeplerden birisi bu fakat neden ? Alternatif enerji üretim yollarından birisi olan güneş panelleri ile elektrik üretsek ve güneş enerji santralleri kursak gündüz tam tersine elektrik ucuz olmaz mı?

Olur.

 

Eski ve ilkel yöntemler ile enerji üretmeye devam ettiğimiz için enerjimiz çok pahalıdır.

Enerji bakanlığının vizyonsuz ve yanlış hamleleri yüzünden en önemli konu olan enerji alanında halen gerileyişimiz devam ediyor.

 

Araba

Peki araba ? Neden pahalı. Araba bir ihtiyaçtır. A noktasından B noktasına hızlıca rahat bir biçimde gitmek herkesin hakkıdır. Bugün burada 100.000 liraya aldığınız bir arabayı amerikada 10.000 dolara alabiliyorsunuz. Beş-on kat pahalı alıyoruz.

Neden?

Çünkü ithalat ve ihracat dengesini devlet koruyabilmek için kat ve kat vergi koyarak açığı kapatmaya çalışıyor.

Devlet çaresiz çünkü büyük dev gruplar içerisinde araba üretecek cesarete sahip holding yok. Ne yapsın ?

Ben devletin başında olsam üretilmeyen bi alanda bu kadar tüketim varken tasarruf yaptıramayacağım için mecbur vergi ile cezalandırırdım. Evet bu bir cezadır farkında olun yada olmayın.

Adı vergi fakat aslında siz üretmemenin karşılığı olarak ceza ödüyorsunuz.

Ondan sonra kendinizi zengin zannedip ülkeye zarar verdiğinizin farkında olmadan gösterişli bir yaşam sürüyorsunuz.

Bilinçli vatandaşlık kavramı halen ülkemizde oturamadığı için bu konuda ortak akılın oluşması için büyük bir gereklilik var.

 

Elektronik

Bir diğer konu elektronik. Neden üretemiyoruz ?

Elektronik üretimi çok mu zor? İmkansız mı? Türklerin zekası mı yetmiyor ? Genetiğimiz mi bozuk?

Bunların hiç birisi değil.

Bu konu girişimci yetiştirmek ve eğitim seviyesinin yüksekliği ile ilgilidir.

Teknolojik gelişme ve girişimci yetiştirmek yüksek seviye eğitimle ilgilidir. İçi boş ve niteliksiz üniversiteler ile yüksek seviye bilim ve girişimci yetiştiremezsiniz.

İçi boş Doktor ve Profesörler yetiştirirsiniz. Kopyala yapıştır tezler ve doktoralar ile bu insanları zengin eder ve IQ su iki haneli olan bu doktor ve profesörlerini iyi öğrenci yetiştirmesini beklersiniz.

Bugün öğretim görevlisi, doktor ve profesör tezlerini okumak istediğinizde YÖK bu izinleri kimseye vermiyor. Toplu bir biçimde tezleri okuyamıyorsunuz. Tek tek izin almanız gerekiyor. Gün gelecek o tezler ve doktoralar açıldığında tezlerin %90’nının birbirinden kopya yapıldığını ve o %10 orjinal gibi görülen tezlerinde yurtdışındaki tezlerden kopya olduğunu göreceksiniz.

Acı fakat bir gerçek.

Kopyala yapıştır bir eğitim sistemimiz var.

Bu kopyala yapıştır öyle bir seviyeye gelmiştir ki YÖK içerisinde ve kurulda bulunan insanlara kadar kopya yapıştır tez sahibi insanlar vardır.

Kötü eğitim kötü insan yetiştirir.

Kötü insanlardan da ileri seviye teknolojik buluş ve girişimcilik bekleyemezsiniz. Beklerseniz size gülerler.

 

Yukarıdaki konular aslında her birini anlatmak bir kitapçık kadar sürer fakat en kısa haliyle böyle anlatabilirim.

En önemli bu üç konuda üretmek çok önemlidir. Üretmezseniz yok olursunuz. Üretmezseniz tüketirsiniz. Sadece tüketirseniz ekonominiz bir balon olur ve patlar durur…

 

Enerji En Önemli Kalem

Yukarıdaki yazdığım konuların hepsi önemli fakat bence en önemli başlık enerji diyebilirim.

Son dönemde bilirsiniz uluslararası petrol varil fiyatları büyük bir düşüş yaşadı. Bu düşüş gelişmekte olan ülkeler için büyük bir nimetti.

Neden ? Çünkü fosil yakıt üretim yaparsanız bu düşüş size cari açığınızın dengelenmesini sağlayacak bir fırsat getirir.

Türkiye son bir yılda eline geçen bu fırsatı iyi değerlendiremedi. Elde oluşan fazla bütçe ile güneş enerji yatırımları ve santralleri yapılabilirdi.

Gündüz elektrik üretim maliyetlerinin düşmesi için çalışmalar başlatılabilirdi. Enerji hava, su ve ekmek kadar önemli bir kaynaktır.

Süper zeki politikacılarımız cahilce kararlar alarak nükleer ve doğayı katleden enerji üretim yöntemlerini tercih etmeye karar verdi. Türkiye bazı konularda 20 yıl geride diye düşünebilirsiniz fakat enerji konusunda hiç abartısız 60 YIL GERİDEYİZ. Gidin nükleer enerji santrallerin tarihini okuyun dediğimi anlarsınız.

Enerji konusuna bu kadar odaklanıyorum çünkü enerjinin ucuzlaşması diğer bütün gelişmeleri  zincirleme etkiliyor. Üretim dediğiniz sürecin ana yakıtı enerjidir. Daha sonra insan emeği ve araçlar gelir. İster düşük seviye üretim olsun ister yüksek seviye üretim olsun üretmek istediğiniz sürece enerjiye muhtaçsınızdır.

Enerjide dışa bağımsız bir Türkiye demek cari açığı olmadan üretim yapmayı becerebilen bir ülke demektir.

Bu kadar basit…

 

Bu kadar Vizyonsuzluk ve Cahillik Yeter

Kendilerini müslüman ilan eden fakat aslında (Allah’ları para olan) liberal muhafazakar muktedirler. Parayı yönetmeyi sadece elde tutmak ve yandaşlarını zengin etmek zannediyor.

Ülkenin geleceğini düşünüyorlar fakat doğru stratejileri kuramıyorlar. Halkın hizmetkarıyız diyorlar ama dönüp dolaşıp kendi ve yandaşlarının çıkarlarını gözetiyorlar.

Yanlış adamları önemli yerlere getiriyorlar. Doğru adamlar sırf kendilerinden olmadığı için ve “bu adam bizim sözümüzü dinlemez” diye düşündükleri için getirmiyorlar.

Devletin hangi kurumu olursa olsun. Şu anda ülkemizde inanılmaz bir yandaşçılık ve rantçılık olmaktadır. Bunu hangi iktidar üyesine veya vekiline sorsanız kabul etmez fakat bunu cümle alem biliyor.

Bizim köyün güzel bir sözü vardır;

Görünen köy kılavuz istemez.

 

Gerçeği inkar etmek güneşin altında şemsiye tutup “güneş yok” demekten farkı yoktur. Birbirimizi kandırmayalım…