Bonzai en tehlikeli uyuşturuculardan birisidir. Kimyasal biçimde üretilen ve tamamen sentetik olan bu uyuşturucu beynin nöronlarının iletişim biçimini etkileyerek insanın biyo-kimyasal yapısını bozar ve kişinin normal düşünmesini imkansız hale getirir.

Bonzai aşırı ucuz olması ve kolay erişilebilir olmasından dolayı bu kadar hızlı yayıldı. TÜİK istatistiğine bakacak olursak 50.000 kişi bonzai uyuşturucusu kullanmasından dolayı suç işledi veya hastaneye kaldırıldı. Fakat istatistiğe girmeyen bir büyük kesim var. Bu rakamın şu anda kolaylıkla 150.000 olduğunu düşünebiliriz.

 

Bonzai Uyuşturucusu Neden Öldürüyor?

Bu uyuşturucu beyni direk etkileyen toksinler salgılıyor. Bu toksinler kimyasal ve beynin doğal işleyiş yapısını bozuyor. Aynı zamanda vücudumuzun da normal işleyişi de bozuluyor. Kan basıncını değiştiriyor. kalp atış hızını değiştiriyor. Beyin ve vücuttaki bu ani değişiklikler beynin yapmaması gereken şeyler yapmasını sağlıyor. Beynimiz farklı zamanlarda farklı frekanslarda çalışır. örneğin uyurken beynimiz farklı çalışır uyanıkken farklı ve koşarken farklı gibi. Bonzai uyuşturucusu beynin bu durumları anormal bir biçimde yaşamanızı sağlar. Gerçek dünyada olduğunuzu bilmeden rüyadaymış gibi hayaller görebilirsiniz. Halisünasyonlar görebilir ve sanki birisiyle konuşuyormuş gibi olabilirsiniz.

Dünyanız bilinç altınıza emanet olur. Nitekim bilinç altı sadece rüyalarda ortaya çıkan ve bunların neredeyse hiç birisini uyandığınızda hatırlamadığınız hayallerden ibarettir. Psikolojik durumunuza ve bilinç altınızın durumuna göre Bonzai uyuşturucusu etkisi değişir.

Örneğin uzun zamandır tatil yapmayan birisiniz canınız denize veya havuza girmek istiyor. Bilinçaltınız bunu yaşıyormuş gibi çıkartıp sizi deniz kenarı yada havuz başı bir yere götürebilir. Tamda haberlerde gördüğünüz gencin başına geldiği gibi kendini balkondan yada çatıdan yüzeceğim diye balıklama 10 kat atlayabilirsiniz.

Yada kendinizi Call of Duty bilgisayar oyunu zannedip oyunlarda yaptığınız şeyleri deneyebilirsiniz. Sadece kendinizi öldürmek bir yana başkalarını da öldürebilirsiniz.

Çoğu kişi bilmez fakat beynimiz gerçeğin ne olduğunu bilmez.  Duyularımız ona verdiği sinyaller ile yaşadığı anda gerçeklerin olup olmadığını ispatlar. Fakat uyuşturucular bu kontrol mekanizmasını ortadan kaldırır. Ne gördüğünüz doğrudur. Ne dokunduğunuz ve ne hissettiğiniz. Bünyesi için aşırı doz almış bir kişi bunların hepsini kolaylıkla yitirir ve beyni iflas edene kadar delicesine davranışlarda bulunabilir.

Beyin neyin gerçek olup olmadığını ayırt etmediği için size yapmak istemeyeceğiniz davranışları yaptırabilir. Bilinç altınızı kontrol edemezsiniz aynı zamanda uyuşturucu ile kimyası değiştirilmiş edilmiş bir beyin bu bilinç altını size her şeyi yaptırmak için kullanır.

Başlıca bu sebeplerden dolayı Bonzai çok tehlikeli bir uyuşturucudur.

 

Yan Etkileri

  • Kan basıncında hızlı değişim ve nabız yükselmesi
  • Kalp krizi riski
  • Şiddetli ağız kuruluğu
  • Göz kızarıklığı
  • Halüsülasyon hayal görme
  • Açlık hissi
  • Ortam seçememe nerede olduğunu hatırlayamama
  • Geçici körlük
  • Geçici felç durumu

 

Sonuç

Bonzai aşırı ucuz olduğu için (sigaradan bile ucuz) hızlı yayıldı ve gençler arasında sevildi. Az para çok kafa yapmak için kullanılıyor.

Psikolojik nedenler ötürü kullanım oranı çok arttı. Gençler arasında bu kadar psikolojik sorun olmasa kesinlikle bu kadar yayılması için sebep olmazdı. Bedava bile olsa bu kadar yayılamazdı.

Gençler psikolojik sebeplerle bu uyuşturucuyu kullanıyor. Ülkenin ekonomik ve sosyal alanlarda istikrar sağlayamaması tabanda gençleri psikolojik kaygılara itiyor. Uyuşturucu kullanmak için ön ayak oluyor.

Biraz daha uğraşsam devletin bonzai kullanmaya teşvik ettiğine kadar konuyu götürürüm ama yasal olmaz. Fakat demek istediğim sebepsiz yere kimse uyuşturucu kullanmaz çevresel ve devlet bazlı faktörleri yok sayamayız.

Birde işin polis tarafı var. Bazı arkadaşlarımdan öğrendiğim kadarıyla bazı mahallelerde o kadar kolay bonzaiye erişilebiliyor ki “bu kadar yaygınlaşması nasıl mümkün” diye düşünmeden edemiyorum.

Dönüp dolaşıp şu soruyu soruyorsunuz; Polisler neden bu uyuşturucu dağıtıcı ve üreticilerini yakalamıyorlar? Yakalayamıyor ? Büyük bir rüşvet ağı mı var ? Kim bu olanlara göz yumuyor?

Aşırı kontrolcü devletimiz mesele gençlerin aklını ve ülkenin geleceğini düşünmek olduğunda neden bu kadar işlevsiz kalıyor?