CorelDraw x5 uzun bir aradan sonra karşımızda en sevdiğim ve beğenerek kullandığım program zaman geçtikçe daha da iyiye gidiyor ve kararlılığından ödün vermiyor. Baskı, tasarım, yayın, yayım, dergi, afiş, broşür, gazete, web, motion….vs bir çok alanda kullanılıyor. Daha fazla bilgi için corel.com u ziyaret edebilrisiniz.

Şimdiii X5 bize neler getirmiş bir bakalım;

Create a New Document – Yeni Sayfa Oluştuma

Önceden bir sayfa oluştururken direk welcome ekranından yapıyorduk, farkl ıboyutlarda çalışmamız gerekiyorsa açış amacımıza göre sayfayı açtıktan sonra boyutlandırıyorduk Corel açış amacımız ne ise tasarlayacağımız şeye göre yeni sayfa oluştururen boyut, çözünürlük, format gibi bilgileri girmemizi sağlamış. İyide olmuş..

Create a New Document

Export Screen – Dışa Aktar Ekranı

Bu ekran önceden daha farklı bir biçimde 2 kademeli olarak çıkıyordu Corel bu işe bir çözüm getirmiş ve daha hızlı resim export edebilmemiz için tek bir ekrandan export işlemimizi hızlandırmış.

export screen

Document Palette – Belge Paleti

Bu mükkemmel bir özellik gördüğümde dört köşe oldum. Tasarım yaptığınız belgede kulalnılan renkleri document palette kaydediyor. Daha sonra bu belgeyi tekrar açtığınızda o palet tekrar karşınıza çıkıyor ve aynı standartta aynı renklerde çalışmaya devam edebiliyorsunuz. Bu özellik normalde vardı fakat dolaylı olarak yeni bir palet açarak yapıyordunuz, ayrı kaydetmeniz gerekiyor yani çok uğraştırıyordu bu özellik gerçekten iyi olmuş.

Document Palette

CorelDraw X5 Orjinal İlk AÇılış Videosu