Yeni nesil bir çok wordpress temada bulunan ve sadece wordpress değil yeni nesil bir çok sitede kullanılan javascript kütüphaneleri çok güzel görüntüler, hareketler, interaktifliklerle birlikte yüksek miktarlarda trafik problemlerini birlikte getiriyor. Elbette güzellik için bazı fedakârlıklar gerekmektedir fakat bu fedakârlıklarımızı hafifletmemiz elbette mümkün.

Daha önce şurada Sunucu CPU etkilerini azaltmak için wordpress üzerinde neler yapılması gerektiğini anlatan bir kaç madde yayınlamıştım. Eğer bu konuda ciddi problemlerinizi var ise makaleyi okuyup uygulamanızı tavsiye ederim.
Konumuza dönecek olursak javascript kütüphanelerini sitemizi güzelleştirmek için kullanıyoruz. Fakat bu uygulamaları incelediğim binlerce wordpress temaya da dayanarak %90 ‘nının index.php‘de kullanıldığını farkettim. Bu demek oluyor ki geriye kalan başlıca single.php, archive.php, tags.php, category.php …vs gibi tema dosyaları yüklenirken javascript kütüphanelerine ihtiyaç duymuyor. Haliyle iç sayfalarda dolaşan yada sadece iç sayfayı arama motorları sayesinde ziyaret eden kişiler index.php de bulunan .js kütüphaneyi yüklemek zorunda kalıyor. Bu kütüphaneler bazen sayfa açılışını 10 kat geciktirebiliyor.

Sorunu kavradıysak çözümden bahsedelim.

.js var olan php

Javascript Kütüphaneleri header.php içerisinde bulunur ve biz index.php de ve diğer tema dosyalarında get_header() diye çağırırız. javascript kütüphanelerinin bulunduğu header.php yi get_header() ile index.php ye çağırıp iç sayfalarda kullanılmayan kütüphaneler için tema dosyalarına yeni bir headerKutuphanesiz.php oluşturup include(‘headerKutuphanesiz.php’) ile tema dosyalarına header kısmını çağırarak kütüphanesiz ve hızlı bir sayfa oluşturmuş oluruz.

.js olmayan php

Emin olun bunu uyguladıktan sonra elde edeceğiniz hız yüzünüzü güldürecektir.

Denerseniz yorumlarınızı beklerim.