MEB ‘in ne kadar kötü organize edilen ve çocukların psikolojilerini bozmak için yaratılmış bir kurum olduğun konusunu hepimiz biliyoruz.

Araçlar amaçlara ulaşmak içindir ve aracı nasıl kullanacağınız size bağlıdır. İyi kullanırsanız başarılı bir kurum yaparsınız kötüye kullanırsanız hata üstüne hata yaparsınız.

Bu yazıda MEB ‘in hatalarına girip ana konumuzdan uzaklaşmak istemiyorum.

 

Osmanlıca Nedir ?

Osmanlıca Türkçe’dir fakat yazılış biçimi bakımından Arap alfabesinin Türkçeye uygun biçimde uyarlanmasıdır.

Osmanlı tarihini az bilen herkes neden Osmanlıca Alfabesi vardır sorusuna cevaplar bulabilir İslami geleneklerden ve tarihi bağlantılardan dolayı Osmanlıca yazım biçiminin gelişmesi bence gayet doğaldır.

Osmanlıca yüzlerce yıl resmi yazım biçimi olarak kullanıldı. Bugün arşivlerimizde milyonlarca arşiv belgesi Osmanlıca yazılmıştır okunmayı bekliyor.

Elbette o belgelerde Tam Türkçe olmayan terimler, Farsça ve Arapça kelimeler olabilir. Fakat temel olarak bütün belgeler Türkçedir sadece alfabe yazım farklıdır.

Bu milyonlarca belge tarihimizdir. İmparatorluk tarihidir. Bugün tarihinden kopuk en büyük milletlerden birisi biziz. En büyük sebebi yeterince Osmanlıca okuyabilen insan yetiştirilmediği içindir.

Tarihçilerimiz yok mu?

Var. Fakat yetersiz. Milyonlarca belge diyorum. Bin tane tarihçiyi bu arşivlere kapatsanız 10 yıl içinden çıkamazlar. Osmanlı arşivi en büyük imparatorluk arşivlerinden birisidir.

Dünyada var olmuş imparatorluklar arasında bu kadar büyük arşivi arkasında bırakmış olanları çok azdır. Değerini bilmiyoruz.

İmparatorluk devlet geleneğinden dolayı Osmanlı arşivciliği büyüktür. Daha Osmanlı’nın ikinci ve üçüncü nesilleri yaşarken arşivcilik başlamıştır.

Hukuk, Muhasebe ve Ganimet gibi temel arşivler tutulmaya başlanmış ilerleyen yüz yıllarda Afetler, Olaylar, Kişiler ve Durumlar hakkında detaylı arşivler tutulmaya devam edilmiştir.

Bu arşivlerin çok ufak bir kısmı okundu. Saçma sapan gizleniyordu yasaktı gibi şehir efsanelerine bakmayın. OKUYACAK ADAM YOKTU. Halen yeterince yok.

Elbette Eğitim Sisteminin ve Tarih Bilincimizin tek eksiği Osmanlıca Öğretmek değildir. Biliyorum. Fakat bu öğretilmesi gereken bir şeydir. Tarih bilinci açısından iyi bir başlangıçtır.

Tarih bilincine hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var. Geçmişini bilmeyen bir millet geleceğini inşaa edemez. Yok olur gider.

Bugün Avrupa’da hiç konuşulmayan bir dil olan Latince öğretilirken hiç kimse “yahu bu dil konuşulmuyor neden öğretelim” demiyor.

Nitekim Osmanlıca dil değil alfabe ve öğretilmesi hiç o kadar zor değil.

Osmanlıca okumayı öğretmeyi faydalı buluyorum.

Tarihimizden ve 700 yıllık kültürümüzden kopuk bir 80 yıl geçirdik bu açığı kapatmak kolay olmayacak.

 

Çevredeki saçma söylemleri duymaktan sıkıldım siz de duyarsanız bir zahmet anlatın. Bilgi cahilliği almış başını yürümüş. Bilgi sahibi olmadan herkes fikir sahibi oluyor.

 

Hayırlısı olsun. Hayırlısı olacağına inanıyorum. Herkesin elini taşın altına atması lazım ve cahilce söylemleri bırakması lazım.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=LQ0m8pJRdgw