Bir sitenin SEO değerini yükseltmek yıllar alabiliyor. Fakat bu yıllarca emeğinize gelip birisi bir günde tecavüz edebiliyor.

Spam Link ile Spam SEO yapılması bu yöntemlerden birisidir.

Spam linkten kurtulmanın bir kaç yöntemi var bunlardan bahsedeceğim bu yöntemlerini birini veya hepsini birden uygulayabilirsiniz.

 

1 – Spam Link Nasıl Tespit Edilir

Ahrefs.com gibi hizmet alarak bir aylık ödeme yapıp size gönderilen bütün linkler öğrenebilirsiniz. Ahrefs alternatifleri var ama en çok ve en hızlı indexleme yapan hizmetlerden birisi olduğu için burayı tavsiye ederim.

Fiyat biraz pahalıdır.

Fakat söz konusu sitenizin değeri olunca eminim ödeyeceğiniz 80 90 dolar para görünmeyecektir. Eğer görünüyorsa sitenizin değeri o kadar yoktur uğraşmayın derim :)

 

2 – Spam Link Silinmesi – Yöntem 1

Tespit ettiğiniz linkleri ve siteleri gezerek sitelerdeki spam linkleri tek tek kaldırtmak en sağlam ve etkili yöntemlerden birisidir.

Kısa vadede sitenizi geri yerine getirmez ama uzun vadede sitenizin temize çıkmasını ve kelimelerinizi geri kazanmanızı sağlayacaktır.

Bunu yapmak biraz zordur.  Sebebi ise spam linklere baktığınızda hep yabancı sitelerden geldiğini fark edeceksiniz.

Türk sitelerine şerefsizler göndermezler hem değişik dillerde alakasız olması için hemde sizin hızlıca erişip sildirmemeniz için bunu tercih edeceklerdir.

Bu sebeple biraz yabancı dil ve ikna kabiliyetiniz olması gerekecektir.

Yeri geldiğinde yeri geldiğinde domain sahibiyle iletişime geçip uygun dille rica edeceksiniz linkler kaldırılsın diye, yeri geldiğinde ise hosting veya sunucu firmasına ulaşıp durumla ilgili bilgi verip hizmetin ve sitenin tamamen kapatılmasını sağlayacaksınız. Duruma göre karar vermek gerek az tecrübe gerekebiliyor.

Unutmayın bu linkleri o sitelere koyanlar site sahipleri değil seo programlarını kullanan şerefsiz bir seocudur. O adamlara kızmaya hakkınız yok.

O site sahipleri sadece ücretsiz biçimde sitelerini linklere açıp hızlı indexleme peşinde olan seocu veya acemi webmasterları hedefleyen bir girişimcidir.

 

2 – Spam Link Silinmesi – Yöntem 2

Yönlendirme tekniği ile sitenin adresini veya yapısını değiştirmek.

Linklerin direk kaynaklarına ulaşıp sildirmek zor olduysa bu yöntem kullanılabilir.

Nedir bu yönlendirme tekniği. Belki duymuşsunuz 301 yönlendirme dediğimiz değer yitirmeden ve arama motorlarına “ben bu sayfanın adresini şuraya taşıdım” demek için yapılan yönlendirmeler 301 yönlendirmelerdir.

Doğru biçimde şekillendirilmiş ve içeriklerde bire<->bir biçimde 301 yönlendirme yapılarak sitenin farklı ur yapısına geçirilmesi ve eski içeriklerin arma motoru değerlerinin ve kelimelerinin korunmasını sağlıyorsunuz.

Bu yöntem zor ve risklidir.

Zordur çünkü birebir 301 yapmazsanız değişim hiç işe yaramaz.

Risklidir çünkü her adımı düzgün yapmazsanız değişim yine hiç işe yaramaz.

Diğer yöntemler aksine bu yöntemi şiddetle ve kesinlikle bilen birisiyle yapmanızı tavsiye ederim !

 

3 – Google Webmaster Tools Bağlantıları Reddetme – Disavow

Az çok SEO yapıp webmaster araçları kullanmayan yoktur. Google webmaster araçları size bağlantıları reddetme isimli bir araç sunar. Bu araç ile size yollanan bütün spam linkleri satır satır bir .txt dosyasına yazıp google yollarsınız.

Bunun amacı google’a “sevgili google’cum şu linkleri ben yollamadım spam olsun diye yada bana zarar vermek için düşmanlar yollamış lütfen dikkate alma” demektir.

Linkleri güzelce tespit edip ve satır satır hepsini belirtip google yollayın. Bu yöntemi muhakkak yapın. Diğer yöntemleri uygulasanız da uygulamasanız da fark etmez. Google a spam linkler tespit edince buradan bildirin.

Fakat dikkat edin ! iyi değer veren linkleri arada kaynatıp yollamayın. Yollamadan önce isterse 10 bin tane link olsun tek tek kontrol edip sonra gönderin. Ok yaydan çıktımı dönüşü yok sıkıntı olur.

Siteyi tamamen tarihin tozlu sayfalarına göndermeyin.

 

 

Bonus – Spam Link Yollayan Kişinin Tespiti

Bu tarz yöntemleri kabul ederek iş yapan adamlar ezik insanlardır. Bu sebeple 3-5 kuruş para harcayım vpn veya proxy alarak programlarından gönderim yapmazlar.

Genellikle kendi gerçek iplerini kullanarak gönderim yaparlar. Bu sebeple gönderim yapıaln yerlerde cpanel, plesk veya benzeri bir sistem varsa bütün guest iplerin tutulması mümkündür.

Spam link yollanan yerlerden linklerin silinmesini rica ederken yollayan kişinin ipsini bulmak mümkünse onuda rica edin.

Kişinin gerçek ipsini tespit edince hangi tarihte gönderi yapılmış onuda yazın. Atıyorum: xx.xx.xx.xx ipli kişi şu gün ve xx:xx saatte gönderim yapmış gibi kenara kaydınızı yapın.

TTNET malum  ip değiştiriyor ne olur ne olmaz sadece ip bilmek yetmeyebilir. Zamanıda kenara not edin. O aralıkta o ipyi kim kullanmışsa tespit edebilesiniz.

Sonra savcılığa gidip başvuruda bulunun “bu ipden böyle bir saldırı gerçekleşti ben sitemden ticaret yapıyordum madur oldum” diye.

Hangi internet firmasında ise kişinin adresini öğrenmek ve hakkında dava açmak için savcılıktan izin çıkarttırın.

Gerisini bırakın yasal merciiler halletsin.

 

Proxy ve VPN kullansa bile o kişileri tespit etmenin başka yolları da var fakat hepsini söylemem.

Fakat şunu söyleyeyim. Spam SEO yapmayın yapanları da affetmeyin.

 

Umarım yazım faydalı olmuştur.

Bu konuda sorunuz olursa yorum olarak sorun.

Destek lazım olursa ve bütçeniz varsa direk iletişim sayfamdan bana ulaşın.

 

Sevgiler…