İstatistik takibi internette profesyonel biçimde barınmak için olmazsa olmazlardan birisidir.

Türkiye’de kısa yoldan para kazanma gibi kısa yoldan hit sahibi olma fikrine o kadar çok odaklanılır ki bunun sonucu olarak herkes SEO derdine düşüp istatistiğin önemini kenara koyar.

İstatistik Analiz, SEO ‘dan önce gelir.

İstatistik araçlarını düzenli takip ediyorum. Google Analytics ve Yandex Metrica bunların başında geliyor.

Gerçek Zamanlı ve derinlemesine istatistik için Analytics iyi oluyor.

Tıklama Haritası ve Kullanıcı Davranış Emulasyonu için de Metrica iyi oluyor. Yandex’in sunduğu bu hizmetleri aylık yüzlerce dolara satan firmalar var. Değerini pek bilen yok.

Elbette bu hizmetleri kullanmak başlı başına yeterli değil iyi bilmek ve istatistikleri karşılaştırıp düzenli analiz etmek lazım.

 

İstatistik Analiz Avantajları

İyi istatistik analiz yaparak sitenizi yakından tanıyabilirsiniz.

Günlerce, aylarca, belki de yıllarca vakit harcadığınız sitenizi iyi analiz yapmadan tanıyamazsınız. Bakarsınız ama görmezsiniz.

Bunun yolu da istatistik tutmak ve bunları düzenli analiz etmektir.

İstatistikleri analiz ederek sitenizin avantajlı olduğu yerleri ve dezavantajlı olduğu yerleri tespit edebilirsiniz.

İnsanların sitenizde ne kadar süre kaldığını ve hangi sayfalarınızın daha çok süre insanları tuttuğunu tespit ederek iyi olan sayfalarınızı örnek alıp kötü olan sayfalarınızı bu bilgiler sayesinde iyileştirebilirsiniz.

Buna sorunun cevabı üzerinde taşıması diyebiliriz. Her sitenin sorunu aslında üzeirnde cevabıyla durur. Bunu görmek veya görememek meseledir.

Sitenizin SEO’su kötü diyelim. Sayfaları ve o sayfalara gelen hitleri inceleyerek hangi kelimelerin arama motorlarında hit yaptığını ve rekabette olan olmayan kelimeleri filtreleyip en mantıklı hangi kelimeye çalışmanın iyi olacağını analiz edebilirsiniz.

Bu benim en çok yaptığım şeylerden birisidir. Biraz bilgi ve tecrübe gerekebiliyor çünkü SEO tarafında pek tecrübeniz yoksa bazı şeyleri göremeyebilirsiniz.

 

Tıklama (Sıcaklık) Haritası ve Önemi

sinanisler-analiz-tiklama-haritasi

Tıklama haritası son 1,5 yıldır düzenli biçimde takip ettiğim ve sitelerimi ona göre geliştirdiğim bir istatistiktir. Her istatistiğin özelliği olduğu gibi bu istatistiğinde bir özelliği var.

Sizlere kullanıcıların “birebir” ne yaptıklarını gösteriyor. Bundan daha gerçekçi ve hızlı analiz yapılacak bir istatistik yoktur. Kullanıcıların nereye daha çok tıkladığını ve tıklanmadığını hızla tespit edebiliyorsunuz.

Ayrıca bir diğer mükemmel özelliği tasarımınızı ve sitenizi bu istatistiğe göre şekillendirmek. Son 2 yıldır web sitemi yenilerken bu özellik sayesinde çok şey öğrendim ve kullanıcıların siteme geldiklerinde aslında ne istediklerini çok iyi biliyorum.

Sitenin son hali bu yöntemi kullanarak tasarladığım temadır. Siteyi gezerken eklediğim özellikleri görebilirsiniz.

Elbette bu demek değildir ki bu çözümlerin ve sitemin tasarımının aynısı sizin içeriğiniz ve siteniz için geçerli olsun. Hayır her sitenin ve içeriğin farklı bir çözüme ihtiyacı olur.

Örneğin: Bir e-ticaret sitesinin işlevi ve içeriği farklı olduğu için ona göre analiz yapı tasarımı ve içeriğin konumlandırılmaları yapılması gerekir.

 

Analiz güzel şeydir ve matematik şaşmaz. İstatistikleri doğru kullanarak yapacağınız çözümler sizlere kesin ve doğru sonuçlar sağlayacaktır.

 

Sitenizi yenilemeden ve paranızı sokağa atmadan önce iyi analiz yaptığınızdan ve ihtiyaçlarınızı doğru belirlediğinizden emin olun.

 

Desteğe ihtiyacınız olursa iletişim sayfamdan bana ulaşın.