Televizyon izlemiyorum.

Tesadüfen bir ortamda karşıma Televizyon gelmedikçe görmüşlüğüm yoktur. Bunun sebeplerini bir gün uzunca anlatırım.

Fakat kısaca söylersem;  beynimi ve vicdanımı zehirlememek için kontrollü tüketiyorum.

 

Diziler

Malum Türkiye’de güzel fazla yerli dizimiz yok. Bir kaç tane var.

Kardeş Payı. Güncel olarak takip ettiğim yerli tek dizidir. Şu sıralar zaten sezon arası verdiler. Tekrar başlayınca takip edeceğim.

Takip ettiğim dizilerin çoğu yabancı.

Blacklist: Arkadaşımın tavsiyesiyle başladığım ve ilk sezonunu sadece bir günde bitirdiğim dizidir. Yeni bölümü çıktıkça takip ediyorum. Sürekliyici, zekice ve maceralı bir dizidir.

Scorpion: Gerçek olaylardan alınmış yer yer abartılan fakat çok zekice yapılan bir hacker dizisidir. Böyle bir dizi lazımdı. Dünyada ve özellikle ülkemizde saçma sapan bir hacker anlayışı vardır. Bu dizi ön yargıları kıracaktır. Malum bin makale yazsak işe yaramaz hollywood bir dizi-film yapar insanların algısı değişir. Maalesef…

The Big Bang Theory: Bilmeyen yoktur galiba. 9 yıllık dizi. Geek ve Nerdlerin normal dünya ile yaptıkları etkileşimlerinde yaşanan komik olaylar. Formülasyonu söyledim ama dizi bu söylediğim tanımdan daha eğlenceli.

Agents of S.H.I.E.L.D: Bilim Kurgu hastasıyımdır. Bazıları bilim kurgu ile fantastiği karıştırır. Görmezden gelin onları. Bilim kurgu candır. Bu dizi Marvel serilerinin çoğunda olduğu gibi Comic Book uyarlamasıdır. Eğlencelidir. Çekilen Marvel filmleriyle paralel ilerleyen bir konusu var. İtiraf edeyim: Zaten diziyi bir yerde filmler için pazarlama taktiği olarak da kullanıyorlar.

Sherlock: İlk Sezonun pilot bölümünden beri takip ederim. Daha Türkiye’de divxplanet altyazısı çevirmemişken izlerdim.  İnanılmaz kaliteli bir dizi. Zaten çok uğraşıyorlar 1-2 yılda bir 3 bölüm çıkartıyorlar. Her bölüm bir film uzunluğunda oluyor. Yeni sezon ilk bölüm 2015 Aralık’ta gelecek. Bekle babam bekle.

Takip ettiğim diziler bunlar. Bir gün izlediğim dizilerle ilgili ayrıca yazı yaparım. Doktora tezi olacak kadar uzun olabilir 😀

 

Reality Show

Şu terime Türkçe karşılık bulamadık arkadaş. Gerçek olayların çekilmesi. Discovery izleyenler bilir bu tarz Reality Show – Belgesel tarzları moda oldu. Eğlenceli de oluyor. Hem insanların bir şeyler ibaşarmak için yaşadıklarını izliyorsunuz. Onlarla birlikte heyecan duyuyor, eğleniyor ve üzülüyorsunuz.

Hem de izlerken öğreniyorsunuz. Size izledikleriniz tecrübe sağlıyor. Bilginin her türlüsünü severim.

Comic Book Men: Bilmeyenler için söyleyeyim. Amerika’da büyük bir Comic Book takipçisi var. Biz burada sadece o kitapların ve serilerin filmlerini izleriz. Sadece takipçileri değil o takipçilerin yıllar içerisinde yarattığı bir pazar var. Bugün Comic Book pazarı milyarlarca dolar seviyesine gelmiş durumda. Comic Book Men bir iş yeri ve işi gücü bu pazar. Kitap alıyor kitap satıyor. Eski oyuncaklar ve yeni oyuncaklar pazarlıyor. Tabi bu kadar dolu dolu konular içerisinde çok güzel muhabbetler ve etkinlikler de oluyor. Zaten seriyi eğlenceli kılan o. İş yeri bahane muhabbet şahane anlayacağınız.

Fast N Loud: Her ne kadar yeni teknolojiler ve Elektrikli araba sevdalısı olsam da. Klasik arabalara karşı merakım bitmiyor. Fast N Loud bir araba tamir iş yeri. Demir işinden boyaya kadar iş yapan ustalar var. İşte 1938 modem Ford Model A geliyor. Tamir ediyorlar. Arabanın hikayesini, aksamını ve onlar tamir edilirken etrafta dönen muhabbetleri izliyorsunuz. Zorluklar, Sıkıntılar ve Bazen satınca iyi kazandıran arabalar. Eğlenceli bir Reality Show tavsiye ederim.

GoldRush: Altın bulmak ve (güya) zengin olmak için yapılan bir show. Todd ile başlamış ve farklı farklı tipler türetmiş bir şovdur. Artık koca bir sülale çekiyorlar. Kuzey amerikanın 4-5 farklı yerinde çekim ekipleriyle altın peşinde koşan ekiple çekiliyor. Kimisi başarıyor. Kimisi başaramıyor. Bir sezon başarılı olan diğer sezon başarılı olamıyor. Fakat o başarma ve vazgeçmeme hırsını izlemek eğlenceli.

MythBusters: Efsane Avcıları diye görmüşsünüzdür. 15 yıllık bir program. Bütün bölümlerini tek tek bilirim. Bazı bölümler bilimsel deneyler yaparlar. Bazı bölümler magazinsel şov yaparlar. Her bölümde değişiyor. Bilinen yanlışları veya bilinen doğruların ne kadar doğru olduklarını test ediyorlar. Doğru, Yanlış veya Mümkün olup olmadıklarını söylüyorlar. Bu 15 yıl içerisinde yüzlerce konuya el attılar. Büyük bir program. Pratik Bilim – Ev Yapımı Bilim konusunda da sizi inanılmaz teşvik ediyorlar.

Grand Designs: 1999 yılından bu yana yapılan bir mimari tasarım ve inşaat programıdır. Sevgili Kevin McCloud amcamız İngiltere ve yeri geldiğinde Avrupa gezer. Bağımsız bir biçimde kendi evini yapmak isteyen insanların ev yapım süreçlerini baştan sona çeker ve aşama aşama bize anlatır. Güzel programdır. Tasarım yapmayı ve düşünmeyi seven birisi olarak program çok ilgimi çekiyor. Sıfırdan bir şeylerin inşaa edilmesini izliyorsunuz. Geliştirici bir program. Her inşaa sürecinde bir şeyler öğreniyorsunuz.

 

Bu şovların neredeyse hepsinin alt yazısı yok. Haliyle İngilizce takip ediyorum. Niyetlenirseniz bilginiz olsun.

Şovlar kanallarımıza Türkçe Düblaj yapıldığı için çok geç geliyor. O yüzden güncel torrent takip ediyorum. Hatta hiç gelmeyen şovlar ve diziler var. Bir yerde torrent ağlarından mecbur takip ediyorsunuz.

 

WordPress