Parayı seven bankalarımız çok faizle yatıp faizle kalkan ve icra yoluyla servetine servet katan bankalarımız var. Fakat konu yaratıcılık olduğunda iki dakika düşünmezler. Amerika ve Avrupa bankaları ne yaparsa veya ne emrederse aynısını yaparlar.

E-ticaret ile uzun zamandır ilgilenirim fakat son dönemde artık daha çok uğraştığım için canımı aşırı sıkmaya başladı. Türkiye en çok eticaret girişimi yapılan ülkelerden birisi fakat mikro ödeme çözümleri konusunda halen çözümler geliştirme sorunu yaşıyoruz. En büyük online ödeme çözümü sağlayan Payu bile Türkiye merkezli olmayan yabancı bir sermaye şirkettir. Anlayacağınız internette alışveriş yaptığınız eticaret sitelerinde aynı devlete vergi öder gibi yurt dışına masraf ödüyorsunuz. bu sizin ödediğiniz miktara önceden yansıtılıyor ayrıca bir hane olarak bu ödemeleri göremezsiniz.

Aynı şekilde PayPal gibi bir alternatif çıkartamadık. Yıllardır beklerim. Bir banka çıkar. Düşünür. Girişim yapar ve PayPal’a Türkiye’de rakip çıraktır derim. Fakat sözler ve niyetler havada kalır.

Sözde sağlam bankalara sahibiz ama klasik alışveriş mantığından çıkamamış dinazorlardan başka şeyler değiller. İster özel bankalar olsun ister devlet bankaları yenilikçi çözüm üretme konusunda kısırlar.

Şu anda bitmek üzere olan bir E-Ticaret Teması üzerinde çalışıyorum ve mecburen kullanmak zorunda olacağım PayPal’dan kurtulmanın yolu var mı? diye düşüünp duruyorum. Dönüp dolaşıp cevabım hayır oluyor.

Küçük ölçekli ve şirketleşmeye gerek duymadan küçük girişimcilerin Türkiye’de bulunan ödeme kanallarını kullanması imkansız.

Küçük ölçek şirket olursa evet bu mümkün olabiliyor. Bunun içinde karşınıza dağlar kadar bürokrasi çıkıyor.

Nitekim özel sektör ve devlet çok iyi biliyor ki ne kadar bürokrasi basamağı sahibi olursanız o kadar girişimcileri hayatından bezdirirsiniz.

Haliyle alternatifsiz PayPal kullanıyoruz ve kullandırıyoruz. Yazacağım sistemin de ana ödeme kanalı PayPal olacak.

Kim bilir bu sistemi kullananlar yurt dışına kaç milyon dolar para akıtır ve cari açığımız Cebelitarık gibi olmaya devam eder.

Riske girip ülkeyi geliştirmemek için sermaye sahipleri ellerinden geldiğince bahaneler uyduruyor. Oldukları yerde 50 takla atıyorlar.

 

Yazık ne diyeyim. İnsan sorunları ve çözümleri görmesine rağmen bir şey yapamayınca üzülüyor.

 

Umarım bankalardan veya finans kuruluşlarımızdan biri çıkar da bizi yabancı mikro ödeme servislerinden kurtarır.

Sanmıyorum gerçi o vizyon kimsede yok. Umut işte fakirin ekmeği…