Piyasada yüksek kalitede, ücretli veya ücretsiz on binlerce tema var.

Eski sürümlerle uyumlu olanları dahil edersek bu sayı yüz binleri rahat  bulur.

Fakat her organik veya in organik sistem gibi WordPress’te gelişiyor ve geliştikçe tema yapıları da onunla birlikte gelişmek zorunda kalıyor.

İnanılmaz bir çeşitlilik var. WordPress i olduğu gibi eklentisiz kullanacak olsanız dahi sadece tema seçerken bile kaybolup haftalarca size uygun yada projenize uygun tema arayıp durabilirsiniz.

Elbette ne istediğinizi bildiğinizi var saymak lazım. Ne istediğini bilmeyen için değil haftalar aylar bile yetmez.

Sizlere hangi kategoride ve konuda olursa olsun bir WordPress tema seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Nitekim bu yazıda anlattacağım  yolları çoğu projemde izliyorum.

Belli bir sistem ve kurallar dahilinde tema bakarsanız daha hızlı ve karasız kalmadan tema seçimi yapabilirsiniz.

 

Ücretli mi Ücretsiz mi?

Elbette ilk soru şu bütçeniz var mı? 

Eğer bir bütçeniz var ise ücretli tema bakmanızı tavsiye ederim.

Fakat çoğu zaman ücretli tema almak size avantaj sağlamayabilir. Hatta dezavantaj sağlayacağı durumlar bile olabiliyor. Ücretli tema aldığınız yerden tutun aldıktan sonra desteğe kadar bazı hizmetlere dikkat etmeniz gerekebiliyor. Son dönemde ücretli temalarda gelişmiş sürükle bırak sistemler bulunuyor. orta seviyeye yakın bir web bilginiz yoksa hatta bilgisayar ve mouse oynatma bilginiz bile iyi bir seviyede değilse bu yeni nesil temaları bırakın kullanmayı kurulumunu bile yapamazsınız. Bu biçimde gelişmiş temalar almış ve tıkanmış çok müşterim oluyor.

Bu sorundan kaçınmak için ücretli tema bakarken temanın wp-admin demosu var ise paneline girip nasıl ayarlamalar yapıldığını ve içeriklerin nasıl girildiğini deneyimlemelisiniz. Eğer bu yoksa en azından bir video tanıtım yada ekran görüntüsü tanımı vardır. Bunları inceleyerek bir fikir edinmelisiniz. Baktınız panel yapısı kullanımı size çok karışık geliyor. O temalardan uzak durmalısınız. Özellikle yeni nesil temalarda bu tarz karmaşık kurulum ve kullanım yapıları bulunuyor. Bu sorunu yaşamamak için iyice özellikleri ve kullanımı inceleyin.

Diyelim bir bütçeniz yok ücretsiz tema işinizi görür mü?

Hem evet hem hayır.

Nasıl yani?

Şöyle ki; ücretsiz tema sayısı ücretli temalardan daha fazladır. Fakat işinize ve projenize tam uygun tema bulmak zor olabiliyor. Tabi kişisel bir site kast etmiyorum. Basit bir blog yada tanıtım sitesi için bir iki saatlik ücretsiz tema baktıktan sonra çözüm bulursunuz. Fakat kurumsal bir site yada satış sitesi yada özel proje sitesi gibi bir site yapacak olursanız ihtiyaçlarınıza temanın karşılık vermesini beklersiniz. ücretsiz temalar ise nadiren bir konuya odaklı yapılır. Genel ücretsiz temalar genel odaklı temalardır. Bu sebeple ücretsiz tema üzerinden ilerlemek isterseniz biraz bilgi edinerek öğrenerek ve öğrendiğiniz şeyleri uygulayarak ilerlemeniz gerekeceğini unutmayın. Cebinizden domain ve hosting parası dışında bir kuruş çıkarmadan bir siteyle iş bile kurabilirsiniz. Fakat emin olun saatlerce yeni bilgiler ve çözümler araştırıp bunları sitenize uyarlamaya çalışacaksınız. İşte bu noktada sabır önemli birde yeterince zaman ayırıp ayıramayacağınız da önemlidir.

Eğer WordPress konusunda yeni değilseniz. Temaları, Bileşenleri ve eklentilerle gelen yeni özelliklerle temaları nasıl zenginleştireceğiniiz biliyorsanız ücretsiz temaları geliştirerek sitelerinizi kurmanız çok iyi bir seçim olacaktır.

Fakat WordPress kullanımında yeniyseniz ve yeni şeyleri öğrenmeye pek vaktiniz yoksa ücretsiz bir tema alıp hatta ücretli aldığınız temanın yapımcısına 3-5 fazla ödeyip kurulumu da hallettirmeniz sizin açınızdan daha verimli olacaktır.