Wordpress CPU, Hızlandırma, Verimlilik Optimizasyon

Bir çok insan hosting limitlerinden, vps, sunucu cpu problemlerinden dolayı wordpress te yüksek hit yapmaya başlayınca problemler yaşıyor.

Şimdi aşağıdaki konuları tamamen hallettikten sonra optimizasyon oranı %40 lara yaklaştırılabilir.  Toplam oranda %50 cpu kullanan bir sitenin cpu oranını %10 yapmak mümkün değildir (oturup scriptin yapısını değiştirmek gerekir ki; bunu yapana kadar yeni CMS yazılabilir). Fakat %30 %25 yaparsınız genel veriminiz yarı yarıya olur bu oranlar da çok iyidir.

Kullandığınız sistemdeki eklentiler, yazı sayısı, yazıların büyüklüğü, resimler, işlemler, kullanıcı hareketleri, loglar….vs bazı özellikler mecbur çalışmaya devam etmektedir.

Şimdi WordPress kurulu bir Blogda CPU Optimizasyonu – hızlandırma için neler yapabiliriz?

1. WordPress versiyonunuzu güncelleyin eski versiyon sistem kullanmamaya dikkat edin, eski sistemlede güvenlik açıkları, yada yavaşlatıcı etmenler düzeltilip sizin kullanımınıza sunulmaktadır.

2. Eklentilerinizi güncelleyin “eğer” yeni versiyonu çıkmış bir eklentiniz var ise fazla zaman kaybetmeden güncellemeyi gerçekleştirin. Her yeni versiyonda sizin daha verimli kullanımınız için değişiklikler yapılmaktadır. O yüzden yeni versiyonlar çıkar unutmayın.

3. Temanızın yeni versionu var ise güncelleme yapın, örneğin yeni versionunda otomatik küçük resim (thumbnail), TimThumb gibi özellikler eklenmiş ise bu özellikler sayfa açılış hızınızıda cpu hızınızı da etkiler temanın etkisi büyüktür.

Eklentiler

4. Eklentilere ihtiyacınız olduğundan emin misiniz? Her bir eklenti ziyaretçi yada kullanıcı tarafını yavaşlatacak  etkiler yaratır. Hangi eklentiye gerçekten ihtiyacınız olduğunu iyi tespit etmelisiniz.

5. WordPress geliştikçe popüler bir çok eklentinin yerini tutacak özellikler ile birlikte güncelleniyor o yüzden eski eklentilerinizin wordpress te çözümü ortaya çıktıysa o eklentinin işlevi kalmamış demektir o eklentiyi kaldırmanız verim sağlayacaktır.

6. Sadece aktif eklentileri kullanın aktif olmayanları alanınızda bulundurmayın ftp den silin. Silmezseniz wordpress otomatik veriyi hesaplayacaktır verimi azaltır.

7. WP-SuperCache eklentisi kullanın hem bandwidth hemde cpu da verim sağlayacaktır.

8. PHP/Database çağrılarını azaltın, eklentileriniz, temanız veya wordpress gereksiz loglarından kurtulun. Fonksiyon çağrılarını azalttığınızda hem site hızlanacak hede cpu verimi artacaktır.

9. Üçüncü  Parti eklentileri dikkatlice kontrol edin, hava durumu, maç sonucu, son haberler, rss bilgis, stats…vs bu eklentiler gerçekten size lazım mı? yoksa sadece zevk için mi öyle duruyorlar? Kullanıcılarınızın ihtiyacı olan eklentiler dışında bir eklenti bırakmayın kapatın ve silin.

10.  Yukarıdaki tüm ayarlarınıza rağmen CPU problemi yaşamya devam ederseniz çok sade (minimalist) bir wordpress teması kurup denemeler yapın.

Şimdilik optimizasyon ipuçlarımız bu kadar aynı konuda bir yazı yazmayı daha planlıyorum beni izleyeme devam edin.

Sevgiler

Eğer yukarıda verdiğim konularda uzman değilseniz ve uygulamakta problemler yaşarsanız benimle iletişime geçin size bu konuda çözüm sağlayayım.