Malum WordPress Tema ile çok işim oluyor. Bazen satış yapılacak bir tema için veya müşteri isteğinden dolayı temalar için panel yapıyorum. Bu özel panelde renk, reklam yerleşimleri veya özel ayarlar oluyor.

Vaktiyle bu gibi özellikleri vanilla kodlardım. Yani sıfırdan yazardım. Codexte saatler kaybederdim.

Fakat son bir yıldır özellikle açık kaynak kodlamaya ve diğer açık kaynak topluluklarına daha çok entegre olmaya başladım.

Özellikle Github üzerinde takip ettiğim kişiler ve bazı teknolojiler bana çok kısa sürede iyi çözümler bulmamı ve kullanmamı sağladı.

WordPress eklenti yazarları veya tema geliştiricileri Github ı aktif biçimde kullanıyor. Kullanmayanlar var ama bu oran çok az.

Özellikle WordPress.org ta dönen dedikoduyu söyleyecek olursam. WordPress Core geliştirmesi tamamen Github a dönebilir. Zaten profili aktif biçimde devam ediyor fakat trac üzerinden ana sürümlerin dağıtımı yerine Github geçmeyi düşünüyorlar.

 

WordPress Tema için ayarlar sayfası yapmak siterseniz şu WordPress-Settings-Library isimli kütüphaneyi kullanabilirsiniz.

Güncellenmesi biraz geriden geliyor fakat WordPress in geriye dönük desteği sayesinde bu kütüphane sorunsuz kullanılabilir.

Oturup Codex te saatler kaybetmek veya özel çözümler geliştirmek için vakit kaybetmek yerine bunu kullanabilirsiniz.

Kullanımı ve özellikleri sayfasında bulunuyor tek yapmanız gereken kütüphaneyi temanıza veya eklentinize include etmeniz.