WordPress altyapısından ve eklenti hazinelerinden daha önceden bahsettim. 1 2 3 4 Önceki yazdığım yazılara bir göz gezdirmek isteyebilirsiniz.

Artık WP hakkında pratik konulara değinme zamanı geldi. WP Eklentiler, WordPress Tema ve Çözümleri.

Bu yazıyı bir dizi halinde düşünüyorum. Çünkü yazacağım çok şey var :)

 

WordPress & Forum

WordPress Forum için çok çözüm var. Bunlardan en çok kullanılan ve sistemi iyi olanlardan bir kaçını tanıtacağım.

bbPress WordPress ekibinden çıkmış bir projedir. uzun bir süre bbpress.org adresinde bağımsız bir proje olarak geliştirilmişti. Yaklaşık 2 senedir. Eklenti olarak geliştiriliyor. Eskiden WordPress sistemi Custom post Type ve Taxonomy ve ilişkisel veriler konusunda çok iyi değildi.  Son 3 senedir artık her türlü çözümü eklenti olarak yazmanız mümkün. bbPress çok gelişmiş bir sistem değil. teme lbir forum özelliklerinin hepsini karşılıyor. Fakat örneğin; Üye banlama, level yönetim, özel mesajlaşma, duyuru yönetim gibi çoğu forumda olan özellikler bbPress ile direk gelmiyor. Ek olarak kurmanız gerekiyor. bbPress eklentisi yazılmış modüller var. Bu modüller ile ihtiyacınıza göre forumu geliştirebiliyorsunuz.

ForumEngine gelişmiş bir forum teması ve sistemi. Profesyonel bir wordpress forum gereksinimi için doğmuş bir temadır.  Fark ettiyseniz tema dedim. Bu sistemi direk tema olarak yazdılar. Daha sosyal ve güzel bir forum yapısı oluşturdular. Ücretli bir temadır. (50$) Fakat her kuruşuna değer. Zaten bu fiyatı bir kez ödüyorsunuz ve istediğiniz kadar sitenizde kullanıyorsunuz. Forum gerçekten çok gelişmiş. Konu durumları, kişi profilleri, kişi ve forum etkileşimleri gibi özellikler var.

En güzelini en sona sakladım.

SimplePress eski adıyla SimpleForum bu ismi pek bilen yoktur. Neredeyse 4 yıl önce bu isimi kullanmışlardı :) Bana sorarsanız SimpleForum ismi daha güzeldi. boşuna değiştirdiler 😀 Her neyse. SimplePress en gelişmiş WordPress forum sistemidir. Özelliklerini inceleyecek olursanız temel ve ileri forum ihtiyaçlarınızın hepsini karşıladığını görürsünüz.

 

WordPress & e-Ticaret

Son dönemde en çok ilgi gören konulardan birisidir. Bir sürü çözüm var. Bazılarını inceleyelim ve WordPress ile nasıl e-ticaret yapabileceğinizi görelim.

WooCommerce WooThemes sitesinin geliştirdiği bir sistemdir .2 Yıl anca oldu çıkalı fakat o kadar sağlam yaptılar ve piyasaya girdiler ki. Piyasanın en popüler e-ticaret sistemi oldu. Sistem için modüller ve temalar geliştiriliyor. ThemeForest üzerinde bile artık e-ticaret temaları varsayılan olarak WooCommerce destekliyor. Destekleyen temalar deli gibi satıyor. WooCommerce’in tutması tesadüf değil. İlk çıktığı günü hatırlıyorum. WooThemes duyurur duyurmaz arkasından modülleri duyurdu. Yani ilkel bir biçimde başlayıp sonradan geliştirmediler.  Direk gelişmiş ve gerekirse ek çözümler ile girdiler. Zaten bu yüzdendir ki çok hızlı tuttu ve büyüdü. WooThemes ömrü boyunca kazanmadığı parayı WooThemes ile şu an kazanıyor. Normal tema yapmaktan ziyade WooCommerce odaklandılar ve e-ticaret’in keyfini sürüyorlar.

WooCommerce konusunda bana da çok talep geliyor. uzun zamandır biliyorum fakat müşteri projelerinden dolayı oturup tema veya modül yapmak için vaktim olmamıştı artık bende WooCommerce  için bir şey üretmeye başlayacağım.

Ayrıca bildiğim ve anlatmak istediğim bir kaç eklenti ve sistem daha var.

DukaPress yanlış hatırlamıyorsam bir Güney Afrikalı ve bir Hindistanlı iki geliştirici tarafından geliştiriliyor. Bu eklenti çok özelliğe sahip modül gerekmeden bir çok özellik beraberinde geliyor. Fakat geçmişte yaşadığı uyumluluk sorunları ve destek yetersizliğinden dolayı yayılamadı. Son dönemde geliştiricisi güncel tutmaya ve destek vermeye çalışıyor. Halen duruyorsa Türkçe çevirisini yapmıştım eklentiyi Türkçe kullanabilirsiniz. Az WP bilgisi gerekebilir. WooCommerce gibi eklenti+tema kurmanız yetmiyor. Tema üzerinde kurarken bazı ayarlar yapmanız gerekecektir.

Bahsedeceğim son sistem ise WP eCommerce alanında en eski eklentilerden birisidir. e-ticaret konusunda wp için daha hiç çözüm yokken bu eklenti vardı. Eklentinin indirme sayısına bakarsanız zaten anlarsınız. 3 milyon kişi indirmiş ve sayı halen artıyor.  WooCommerce gibi sitesinden çözümler sağlıyor. Eklenti, Tema, Modül ve Destek ne ararsanız var.

E-ticaret ve WordPress gayet eski ve çok çözüm bir alandır. Bu anlattığım eklentiler buz dağının sadece görünen yüzü. Görünmeyen yüzü daha derin. Araştırdıkça öğrenirsiniz.

 

WordPress ve Formlar

İster kişisel siteniz olsun ister kurumsal siteniz. Ziyaretçi ve kullanıcılarınız ile etkileşime girmek. Onlardan bilgi toplamak. İletişim kurmak için Formlar gereklidir. Formlar en temel ve gerekli özellikler arasında yer alır. Web programlama da bile ilk dersler arasında formlar anlatılır.

WordPress için sayısız form çözümü var. Sizlere bildiğim kullandığım ve en iyi çözümleri sağlayan form eklentilerini tanıtacağım.

Contact Form 7 en sevdiğim belki de en çok kullandığım eklentilerden birisidir. Yazarı Takayuki Miyoshi Japon meslektaşımızdır. CF7 en basit iletişim formunda gelişmiş sipariş formuna kadar farklı çözümler için kullanılabilir. Eklenti için yazılmış ek modüller de bulunuyor. İşinize ve sorunuza özel çözümler ütebiliyorsunuz. Tamamen esnek ve kontrolü size veren bir eklenti. Bu eklenti ile yüzlerce çözüm ürettim. Kesinlikle tavsiye ederim.

Sonrasında tavsiye edebileceğim ve geliştirilmesi sürekli yapılan CF7 kadar olmasa da çok kullanılan bir eklenti cformsII var. Yapı bakımından cformsII daha da gelişmiştir. CF7 aksine kullanıcılar ile etkileşime giren formlar yapmak mümkün. Gelişmiş formlar. Sipariş formları. Formlar ile dosya ve içerik gönderimleri. Kullanıcı grubuna özel form gösterimleri yapabilirsiniz.

Bu tanıttığım iki form ile neredeyse yapmayacağınız bir şey yok. Hem çok gelişmiş oldukları için hem de çok kullanıldığından dolayı destek konusunda toplulukta çok çözüm bulabildiğiniz için bu eklentiler tüm işlerinizi görür.

Yinede farklı çözümler için form bulmanız gerekirse yüzlerce farklı çözüm bulabilirsiniz.