WordPress ve SEO en iyi anlaşan ikili arkadaşlar.

Bunun en büyük sebeplerinden birisi standartlara uygun biçimde kodlanmış temalar ve sitenizin SEOsunu güçlendirmek için yapılmış eklentilerdir.

Bu yazıda tecrübe ettiğim ve en çok kullanılan çözümlerden biraz bahsedeceğim.

 

All in One SEO

En çok kullanılan eklentilerden birisidir. Bizzat neredeyse bütün sitelerimde kullanırım. Ücretsiz en iyi SEO eklentilerinden birisidir. Temel SEO özelliklerini sitenize ekler. pek bilen yoktur ama sitenize sosyal metalarıda eklemeniz mümkün. Twitter ve Facebook meta etiketlerinizi otomatik ekletir sosyal paylaşımlarınız yapıldığında özetler ve resimler düzgün görünür. Sosyal ağlar SEO ne ilgisi var demeyin google sosyal standartlara uygun siteleri seviyor. All in One SEO genel site ve tekil yazılar- sayfalar için tüm ayarları yapabilmenizi sağlıyor. işin dibine kadar inerseniz eklenti içerisinde kaybolmanız bile mümkün. Yeni başlayanlar için güzel bir eklenti ve çok ayar yapmaya gerek duymuyor.

 

WordPress SEO by Yoast

Yoast aynı şekilde en çok kullanılan eklentilerden birisi. Fakat biraz tecrübe gerektiriyor. Yeni başlayanlara önermem.

Fakat bir eklenti diğerinin alternatifi ikisini birden kullanma gibi bir hataya düşmeyin. Yoast ‘ın biraz daha fazla çözümleri var. Sadece temel meta ve SEO özellikleri getirmiyor. Her yazınızı analiz eden bir sistemi var. Daha SEO dostu yazılar ve içerikler yapıyorsunuz. öze lyazı tipleri, kategoriler ve etiketler için biraz daha fazla seçenek sunuyor. Bunları etkin kullanınca çok etkin SEO yapabilirsiniz.

Ayrıca YOAST büyük bir marka SEO için eklentinin ücretli sürümü ile birlikte modüller ile genişletmeler de mevcut. Yerel SEO, Video SEO gibi özel çözümler mümkün.

 

W3 Total Cache

Site hızını arttırmak sadece zorunlu olunduğunda yapılan bir şey değil. Arama motorları sitenizi hızlı tarayabilmesi için performansınız önemli ve bunun etkisi SEO değerinize yansır. Bu sebeple cache eklentisi kullanmanızı tavsiye ederim. Sadece page cache eklentisi aktif etmeniz yeterli olacaktır. page cache static .html oluşturur ve önbelleklene sayfaların çok hızlı açılmasını sağlar.

 

Eggplant 301 Redirects

Arama motorları hata veren veya ulaşılamayan içeriklerden nefret eder. 404 hatası veren sayfa veya sayfalarınız varsa sitenizde kırmızı alarmlar çalıyor demektir. Bu durumları aşmak ve o 404 sayfalarını kurtarmak için 301 yönlendirmesi yapmanız gerekir. Tespit ettiğiniz hata veren ve açılmayan sayfaları 301 yönlendirmesi yaparak yeni yerine veya çalışan aynı içerikde başka bir kısıma yönlendirebilirsiniz. 301 yönlendirmesi arama motorları tarafından tavsiye edilen bir yöntemdir ve etkin biçimde kullanmanızı tavsiye ederler.  404 hataları tespit etmek için benimde kullandığım 404 Error Logger eklentisini tavsiye ederim.

 

SEO Friendly Images – SEO Dostu Resimler

Bu eklenti resimlerin otomatik alt etiketlerini dolduruyor ve arama motorlarının resimler tarafından daha çok değer almasını sağlıyor.

Aslında WordPress otomatik biçimde alt etiketlerini dosya isminden alıp dolduruyor ve düzgün bir tema kullanırsanız alt etiketler dolu oluyor ama kötü bir tema ve umursamaz bir biçimde resim isimlerine bakmadan içerik dolduruyorsanız bu eklenti işinize yarayabilir. Aksi halde gerekli olduğunu düşünmüyorum.

 

 

 

 

Şehir Efsaneleri

Nofollow eklentisi kullanmanızı tavsiye etmem. Yazdığnıız bir yazıdan google gidip diğer siteleri gezmelidir. Ayrıca nofollow versenizde vermesenizde google o linkleri takip edip değer veriyor. Bundan emin olabilirsiniz. O yüzden yazılardaki linklere otomatik nofollow ekleten bir eklenti kullanmanıza gerek yok.

Eklentiler iyidir fakat her şey değildir. Google ‘ın söylediğine göre yaklaşık 200+ değişken kontrol edilerek sitelerimize değer veriliyor. bundan 10 yıl önce bu değişken sayısı 10 kadardı. Zamanla bunlar artıyor ve değişkenlerin katsayıları güncelleniyor.

Bu sebeple eklentilerin mükemmel kullanılıyor olması SEO için yeterli değildir. Fakat muhakkak gerekli çözümlerdir.

 

 

Konuyla ilgili sorunuz olursa yorum olarak sorabilirsiniz.