Geçtiğimiz aylarda WordPress ile sınırları nasıl zorlarım diye kendime soru sorarken yıllar boyunca bana çok kez sorulmuş bir şey aklıma geldi.

“WordPress panelini tema gibi özelleştirebilir miyiz?” Bundan 3 yıl önce hayır diyordum. Dolaylı biçimde yolları vardı elbette fakat core dosyalarını düzenlememiz gerekiyordu.

Artık core dosyalarına elimizi sürmeden. Bazı fonksiyonlar ve CSS bilginiz ile özel panel tasarımları yapabiliyorsunuz.

Bu konuyla ilgili basit bir başlangıç seviyesi bir kodu şurada paylaştım. Kod size sol taraftaki menünün CSS özelliklerini kaldırmanızı ve temel html haline getirmenizi sağlıyor.

Bu sayede sitenin tasarımına göre menünüzü ayarlayabiliyorsunuz. Malum menü içerisinde istediğiniz menüleri kaldırıp istediğiniz linki ekleyebiliyorsunuz. Size kalmış. Onuda düzenleyebilirsiniz.

Kendim oturup şöyle bir örnek çalıştım.

wordpress-ozel-wp-admin-tasarim-css

Tamamen oluyor mu olmuyor mu denemesidir bu. Şu an okuduğunuz bu sitenin üst menüsü gibi de olabilirdi. Bazı şeyler denemek istedim.

Üst kısım benzerliğini yaptıktan sonra elbette alt taraf WordPress klasik paneli bulunuyor. bunu tamamen değiştirebilirsiniz ama  işlevsel bazı şeyleri oturup baştan yapmanız gerekir.

Kalan WP kısımlar için WordPress ‘in renk paletini değiştirip renkleri kendi siteniz ile aynı yapabilirsiniz. Bunu default yaparak tamamne farklı bir wordpress panel ve yaptığınız site tasarımıyla paralel bir wp-admin elde edebilirsiniz.

Bu birinci e kolay yoldu. bu yolda bazı sıkıntılar da ortaya çıkabiliyor. Bazı .js işlemleri kaldırılan .css lere bağlı olduğu için ayıklama yapma kgerekiyor. Henüz böyle bir ayıklama yapmadım. Baya vakit alıyordu. Kısa bir ara verdim tekrar girişeceğim.

İkinci yolda ise neredeyse aynı zamanlarda Jason Schuller isimli bir arkadaş. Özel tema ve + Özel Panel uygulaması yapmış. Öyle ki benim gibi temel .css bağlı kalmayı geçin tamamen bildiğiniz paneli kaldırmış.

Kendi özel panelini yazmış. Çünkü kodladığı tema 3-5 özelliğin aktif olması ile yeterli olacak türde.

pickle-admin

Jason Press75 in kurucusuydu. Sattıktan sonra freelance devam ediyor bildiğim kadarıyla.

O da WordPress in geleceğinin tamamen özelleştirilmiş yapılarda olduğunu görmüş. Özel fonksiyonlarla ve yapıyla tema geliştiriyor deneysel şeyler üzerinde çalışıyor.

Şurada yaptığı temanın ve panelin demo videosu var izleyebilirsiniz.