WordPress Hosting ve Destek yazımdan sonra bir kaç kişi “Neden optimizasyon hakkında yazmıyorsun?” diye sordu. Aslında yazdığım bazı yazılar var ama çok eskidiler.

O yüzden ufaktan yenilerini yazacağım. Bu yazı siftah olsun.

 

WordPress te Optimizasyon yapmak diğer sistemlere ve web uygulamalarına nazaran daha kolaydır.

Sebebi elbette çok kaliteli optimizasyon ve önbellekleme (cache) eklentilerinin olması.

 

UX, Optimizasyon ve SEO

Bu konu bence çok önemli. Halen bu konuya yeterli önemi vermeyen sitelerle karşılaştıkça hayret ediyorum.

Google son dönemde mobil kullanıcılarının artışının farkında. Bu artış Türkiye’de inanılmaz hızla devam ediyor.

3G sayesinde evinde ADSL olmasa dahi internet kullanan milyonlar var. Bu sebeple bu kişiler interneti gezerken sitelerin hızları ve mobil desteği büyük önem kazanıyor.

Son bir kaç yıldır Google mobil kullanıcıların rahat etmesi için optimizasyonu iyi olan ve responsive kodlanmış sitelere mobil aramalarda avantaj sağlıyor. Çok yakından bu etkiyi biliyorum.

“Sadece SEO için optimizasyon yapın sitenizi hızlandırın” demeyeceğim. Çünkü sadece SEO değil kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak için de optimizasyon önemlidir.

Boyutu 5mb olan bir sitenin açılması da boyutu kadar olur. 20-30-40 saniyede açılan sitede kullanıcılar daha sitenin açılması bitmeden siteden çıkarlar.

Kullanıcı Deneyimi – UX çok önemlidir. Kullanıcılarınıza eziyet ederseniz kalitesiz bir siteye sahip olursunuz. Kalitesiz SEo nuz olur. Ayrıca hemen çıkma oranlar tavan yapar.

İsterseniz mükemmel içeriğe ve orjinalliğe sahip olun. İyi içerik fakat kötü UX veya optimizasyona sahip çok site gördüm kullanıcılar siteye girdikleri gibi çıkıyorlar.

 

ÖnBellekleme, Optimizasyon ve W3 Total Cache

Şimdi bu listeye bütün eklentileri listelemem mümkün değil. Yoksa çok uzun bir yazı olur emin olun. (Zaten yeterince uzun oldu)

O yüzden en çok tecrübe ettiğim, standart bir çok özelliği bulunan ve sitelerimde aktif kullandığım W3 Total Cache den biraz bahsedeceğim.

W3 Total Cache ‘in özelliklerinden ve kısaca hangi özelliğin ne işe yaradığından ve hangi durumda kullanması gerektiğine bir kaç başlıkta değinelim.

 

Page Cache

Sayfa önbellekleme anlamına gelir. Sitedeki bütün sayfaları, yazıları, etiketleri, kategorileri ve özel yazı tiplerini static .html yapar. Front-end tarafında ziyaretçinin gördüğü her içerik .html  olarak önbelleklenir. En hızlı ve kolay önbellekleme biçimidir.

Eğer optimizasyon bilginiz az ve acemiyseniz sadece page cache aktif etmeniz yeterlidir.  

Diğer ayarlarda kaybolmadan bu özelliği aktif edin gerisini unutun.

 

Minify

Minify sayfaları ve sayfaların açılması için kullanılan kütüphaneleri minimize-optimize etmek içindir.

Html, css ve js kodlarınızı sıkıştırıp birleştirir. kimi zaman %20 kimi zaman %50 optimizasyon sağlayabilir. Hangi sitede nasıl çalışacağını bilmek ve ne kadar işe yarayacağını bilmek tecrübeyle ilgili. Bazen bunu aktif etmenize gerek olmaz. Bazen ise çok gerekir. Deneyerek öğrenin veya birisine danışmadan bu özelliği aktif etmeyin.

Ayrıca bu özelliği aktif ettiğinizde page cache muhakkak aktif etmenizi öneririm. Çünkü her istekte önbelleklemeden sıkıştırma işlemi yaptırırsanız CPU biraz yorarsınız.

 

Database Cache

Veri tabanı önbelleklemesidir. Page cache aktif edinde bunu kullanmanıza gerek yoktur. Çünkü page cache zaten sql isteklerini %90 azaltacağı için gerek kalmayacaktır. Bu ne zaman kullanılmalı derseniz.

Diyelim page cache sizin işinize tam yaramıyor. Siteniz 3-5 dakikada bir güncelleme alıyor yeni içerikler giriliyor diyelim. Bu noktada page cache kullanırsanız her seferinde yazı yayınlayınca “empty cache” ön belleği temizleme yapmanızı gerekecektir. Haliyle bu biraz uğraştırıcı. Fakat database cache yaprasanız static .html olmayacağından ve sql isteklerini optimize edeceğinden page cache yerine kullanılabilir.

Hem sitenizi daha çok güncellediğiniz için anasayfanız güncel kalacaktır. Hem de her seferinde önbellek temizle demeden normal biçimde siteyi kullanmaya devam edeceksiniz.

Bu anlattığım yapı sitenizde birebir olmayabilir. çünkü azda olsa “Maximum lifetime of cache objects” ve “Garbage collection interval” sürelerini sitenize uygun biçimde ayarlamanız lazım.

Default ayarlar yeterbilirde yetmeyebilirde. Deneyin fakat süreleri çok düşük yapmayın. O zaman önbelleklemenin mantığı kalmaz malum. Bu özelliği ne yaptığınızı bilmeden kullanmayın.

 

Object Cache

Nesne önbelleklemesi. Nesne mi? O da ne ? Bu özellik ileri seviye bir önbellekleme biçimidir. WordPress Core php OOP ile yazılmış bir sistemdir. nesnelerin ve fonksiyonların birbiri iletişimi ile işlemler yaparsınız. Her istek yapıldığında arkada yüzlerce fonksiyon ve nesne çalışır. Bu istekleri minimize etmek için Object Cache kullanılır. Fakat doğru kullanılmazsa siteyi hızlandırmak yerine yavaşlatabilir. Bilinen ve çok yapılan karmaşık nesne ve noksiyon isteklerini opyimize etmek için kullanılabilecek bir yöntemdir. Gelişticiler dışında bu özelliğe dokunmanızı bile tavsiye etmem. Bu özelliği ne yaptığınızı bilmeden kullanmayın.

 

Diğer Özellikler

Browser caching, User agent group, Referrer group, CDN, Monitoring özellikleri gelişmiş optimizasyon seçenekleridir.

Bu özellikler içerisinde aktif etmenizi tavsiye edebileceğim bir tek Browser caching olabilir.

Diğer özellikler ise ne yaptığnızı bilmeden kullanmayın.

User agent group arama motorlarının ve botların sitenize geldiğinde ne görmesi ve nasıl görmesini istediğinizle ilgili bir durum.

Referrer group kullanıcının X yerden gelince Y görüntüsü oluşturmanızla ilgili. Diyelim ttnet kullanıcısına özel bir gösterim. Uydunet kullanıcısına özel gösterim. Yada bakanlık ağından gelen bir memura özel bir gösterim gibi. Tespitler ve özel yönlendirmeler yapmanızı sağlıyor.

CDN ücretli  bir biçimde statik verilerinizin farklı sunucuda tutularak hızlı yüklenmesini sağlamakla ilgili. Diyelim siteniz Türkiye’de fakat dünyanın her yerinden içerikler hızlı açılsın istiyorsunuz. CDN hizmeti alarak sitenizin statik verilerinin dünyanın 3 farklı kıtasında barındırılarak o bölgelerde daha hızlı açılmasını sağlayabiliyorsunuz. Bu özellik ücretli bir şey ücretsiz mümkün değil.

Monitoring ise izleme ve istatistikle ilgilidir. Ücretli hizmet alarak bunu yapabiliyorsunuz. Bu özellik aktif edilince sitenizin önbellek performansını gün ve saat bazında izleyebiliyorsunuz. Eğer çok büyük bir siteniz ve hitiniz varsa bu özelliği aktif etmenizde fayda var. Sitenin sağlığını yakından ve geriye dönük takip edebilirsiniz. Bunu yapınca eğer sunucu büyütmesi veya performans optimizasyonu gerekirse istatistikleri takip ederek öngörüde bulunabilirsiniz.

 

Sonuç

W3 Total Cache  dışarıda ücretsiz biçimde bulabileceğiniz en gelişmiş ÖnBellekleme ve Optimizasyon eklentisidir.

Hiç bilgisi olmayan birisi için ilk öğrenme süreci zor olabilir. Fakat öğrendikten sonra başka hiçbir eklentiye ihtiyaç duymazsınız.

Ayrıca acmiyseniz yukarıda dediğim gibi Page Cache aktif edin gerisini boş verin. Siteniz önbelleklenen sayfalarda SQL isteği yapmadan sadece .html statix dosya getireceği için aşırı hızlanacaktır.

 

Bonus

Sitenizin daha iyi performans vermesi için SSD hosting kullanmaya dikkat edin. Normal HDD ile SSD ler arasında biliyorsunuz x10 katı hız farkı var. Bu sebeple bence SSD hosting kullanmak bir temel ihtiyaç haline geldi.

 

 

Sorularınız olursa yorum olarak aşağıdan sorunuz. 

Kurumsal destek gerekirse [email protected]