Son dönemde deli gibi Yapay Zeka hakkında haberler, söylemler, duyurular ve satın alımlar görüyoruz.

Açıkçası AI geliştirmek her programcı gibi benimde bir hayalim. Düşünsenize zeki bir program sizin için sorunlarınıza çözümle üretiyor.

Yükseliş – Transcendence (2014) filmindeki gibi inanılmaz gelişmeler kaydediyor. Açıkçası ben heycanlanıyorum ve seviniyorum.

AI insanın yapmadığı bütün hataları atlayıp duygusallığı kenara koyup direk sonuç odaklı çözümler üretecek bir makine olabilir.

Gerçek zamanlı sorunlara gerçek zamanlı hesaplamalar yaparak örneğin İstanbul trafiğine çözüm sağlayabilir. Ebola’nın dünyaya yayılmasını önlemek için analizler yapıp risk analizleriyle devletleri koruyabilir.

Sunucularınızı hacklemeye çalışan kötü niyetli birisini durdurabilir. DDOS saldırılarında kimin insan kimin makine olduğunu ayırarak (CloudFlare gibi) kurumsal çözüm sağlayabilir.

İnsan DNA’sını iyice öğrenerek ve hızlı hesaplamalar yaparak kanser benzeri nerdeyse imkansız tedavisi olmayan hastalıklara çözüm bulabilir.

 

AI yukarıdaki her şeyi hatta saymadığım (fakat sayabileceğim) binlerce çözümü de sağlayabilir.

Bunlar güzel örneklerdi. Gelelim işin diğer yüzüne.

 

Yapay Zekadan Neden Korkuluyor ?

çünkü kötü insanları nelinde yukarıdaki şeylerin hepsini tersine çevirebilecek bir güce sahip. İnternete salıp saldırmak istediğiniz ülkenin devlet sitelerini çökertebilirsiniz.

DNA olasılıklarını hesaplayıp insan metabolizmasını bozarak hastalıklar üretebilirsiniz. Askeri uyduları veya uçakları hackleyerek düşmanın silahlarını ellerinde patlabilirsiniz.

Bunları hiçbir insan hayatını tehlikeye atmadan ve bir kaç tuş veya komut ile gerçekleştirebilirsiniz.

Anlayacağınız insanların korkusu insanın ta kendisidir. İnsanın aç gözlülüğü ve kini onun aptalca insanlığı tehdit edebilecek sonuçlar doğurabilecek olmasıdır.

Eğer bir AI geliştirilirse kötüye kullanılması ihtimali herkesi inanılmaz korkutuyor.
ai

 

Söylemlerin yersiz ve saçma olduğunu biliyorum. Fakat tamamen haksız değil. Evet eğer böyle bir teknoloji elinizde bulunursa ve kötüye kullanırsanız sonuçları Ebolanın dünyaya yayılmasından beter olabilir.

Bu gerçekleşmesi çok az bir teoridir ama gerçekleştiğinde sonuçları çok büyütür. O yüzden Risk büyüktür.

Fakat neden teknolojiyi kötüye kullanmaktan söz ediliyor. Neden çözüm odaklı iyi şeyler düşünmüyoruz.

Bence işin bu tarafını konuşmak daha çok ses getiriyor. Daha çok reklam ve prim yapıyor. Yani daha çok para getiriyor…

 

Siz yapay zekanın askeri kullanım alanlarını anlatıp ve bu konuda bir ürün geliştirdiğiniz söylediğinizde Pentagon hemen atlayıp size bir kaç milyon dolarcık destek verebiliyor.

Gerçi son dönemde bu açıkça devlet eliyle değil özel sektör eliyle fakat devlet ile iyi ilişkiler kuran şirketlerle yönetiliyor.

Google, IBM, Microsoft. Güzel şirketlerdir. Ellerinde çok değerli veriler tutarlar. Amerikan Devletiyle ne kadar iyi ilişkileri olduğunu gidin kendiniz araştırın burada tek tek yaptıkları ilişkileri yazmayacağım.

Fakat konunun meraklıları başlangıç için wikileaks.org bakmaları yeterli olacaktır.

 

Anlayacağınız aynı silah üretip dünyayı korkutmak gibi Amerika farkl ıbir politika izlemeye başladı. Bu politika o kadar pislik ki bütün şirketler, filmler ve devletler buna paralel açıklamalar yapıyor ve yapacak.

Önümüzdeki aylarda ve yıllarda daha fazlasını göreceksiniz. Bu gelişmeler oldukça beni unutmayın  gelin iki satır yorum yazın buraya. :)

 

Yenilmezler: Ultron Çağı

Yenilmezler Ultron Çağı Sinan İŞLER

Marvel film serilerinin ne kadar başarılı olduğu bir gerçek. Iron Man, Thor, Avengers aktif milyonlarca fan var. Yeni filmleri de bekliyorlar. İtiraf edeyim bende bu serileri seviyorum ve bekliyorum.

Önümüzdeki sene yani 2015’te en çok ses getirecek film ve dünyada en çok hasılat yapacak film Yenilmezler: Ultron Çağı olacak.

Film Avengers 2 aslında serini ikinci filimi. Marvel çizgi roman gezegenindeki popüler süper kahramanlardan oluşuyor.

Filmin içinden çok spoiler vermek istemiyorum ama filmin ana konusu zıvanadan çıkmış bir yapay zekanın durdurulması diyebilirim.

Şimdi son dönemde bu kadar yapay zekanın popüler olma sebeplerinden diğerinin ne olduğunu sanırım görüyorsunuzdur.

Fazla değil bundan  3-4 sene önce 2012 için “dünyanın sonu geliyor” “maya takvimi bitiyor bir halt olacak” diyerek hem bilim dünyasını karıştırıp hemde sıradan insanların beyinlerini haberlerle kurcalamışlardı.

Neredeyse aynı taktik şekil değiştirerek tekrar uygulanıyor.  Yapay Zekayı 2015’in öcüsü yapacaklar ve bu filmle birlikte Yapay Zeka zırvası çok popülerleşecek.

 

Sizinde bu konuda bir fikriniz varsa yorum olarak belirtmeyi unutmayın…

 

 

WordPress