Yıllardır binlerce WordPress siteye elim değmiştir.

Elimin değmediği ve beni google niyetine kullanan iyi niyetli arkadaşlardan gelen soruları ve cevaplarımı saymıyorum. Onları dahil etsem bu sayı astronomik olur.

WordPress konusunda her konuda iş ve proje geliştirdim. Müşteri projelerim saolsun Türkiye’deki bildiğiniz çoğu markanın hosting hizmetini de denedim, kullandım ve eleştirdim.

Hangi konuda site olursa olsun hız ve optimizasyon konusunda çok tecrübem var. özellikle konu WordPress olduğunda en ince detayına kadar bilgim var.

 

Mesele WordPress ve Optimizasyon olduğunda aslında konu baştan sona kullanıcı deneyimi ve bilgisiyle ilgili olduğunu söyleyebilirim.

WordPress web altyapıları içerisinde en çok bilineni ve en kolay seviyede başlangıç sağlayandır.

Bu sebeple düşük seviye bilgiye sahip kullanıcı sayısı diğer sistemler veya alt yapılara göre çok yüksektir.

 

Nerede çokluk orada.. Demeyeceğim fakat bu konu ona yakın…

 

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayı seven bir milletiz.

 

WordPress sistemine yavaş, teknik anlamda yetersiz ve sorunlu diyenlerin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmasını şaşkınlıkla karşılamıyorum.

İşin uzmanına sormadan yada kaynak okumadan fikir sahibi oluyorlar. Kendi hatalarını görmeden sistemi hatalı buluyorlar.

 

Bu kişilere yapılacak en iyi şey susmak yada hatasını göstermek olur.

 

Direk yavaş dediği siteyi açıp koyduğu resimler ve bilinçsizce yüklediği onlarca eklentinin getirdiği kütüphaneleri gösteriyorum.

Sayfanın boyutunun 10-20 mb üzeri olduğunu göstererek insanlara nasıl yavaşlık eziyeti yaptığını gösteriyorum.

Eğer mankafa biri değilse gösterdiğim şeylerden sonra az çok hatalarını anlıyor.

 

WordPress kolaydır fakat o kadarda değil

Evet WordPress kurması çok kolaydır.

Evet WordPress için yüz binlerce tema bulabilirsiniz.

Evet WordPress için on binlerce eklenti bulabilirsiniz.

 

Fakat bu WordPress ‘in lego gibi bulduğunuz her parçayı birbirine ekleyerek kurabileceğiniz ve sorunsuz kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor.

Bunu yapabilmek için bilgi sahibi olmanız gerek.

Eğer bu bilgiye sahip değilseniz. Derme çatma ve tamamen hazır biçimde kurduğunuz tema ve eklentilerle site yaptıysanız.Hatalara hazır olacaksınız.

Çünkü kaçınılmaz bir biçimde farkında olmadan her eklemeyle sitenizin performansını düşüreceksiniz.

 

Peki neleri bilmeliyiz?

WordPress büyük bir alt yapı fakat lego gibi ve hiç web bilgisi olmayanlar söyleyeceğim ve önereceğim bir kaç şey var. En azından bu dediklerime dikkat ederseniz sitenizi aşırı hantal ve yavaş hale getirmekten kurtulabilirsiniz.

 

  1. Kullandığınız temanın özelliklerini iyi bilin
  2. Tema değiştirirseniz yeni temaya geçiş sonrası resimlerini tekrar resize yapıp yeni temayla uyumlu hale getirin yoksa tema orjinal boyutta çeker ve site yavaşlar
  3. Temel eklenti ihtiyacınız dışında eklenti kurmayın.
  4. Eklentilerin ayarlarını tamamen anlamıyorsanız hiç kullanmayın yada profesyonel destek alın. Boşu boşuna bir eklentiyi kurup kendiliğinden çalışmasını beklemeyin.
  5. Siteniz büyükse ve çok istekli sayfalarınız varsa w3 total cache gibi bir ön bellekleme eklentisi kurup sadece page cache aktif edin. istek optimizasyonu hızda büyük fark yaratır
  6. Front-end dediğimiz ön yüzde özellik getiren eklentilerin hepsi beraberinde .js veya css kütüphanesi getirir ve bunlar siteye ek yükle gelir. O yüzden çok özellik için çok eklenti kurmayın tek eklenti ile çok işinizi görebilecek çözümler bulmaya çalışın.

 

Şimdilik önerilerim bunlar bir sitenin yavaş olma sebepleri içerisinde bilinçsiz kullanımın yanında teknik başka sebepler de olabilir.

Sunucu tabanlı yavaşlamayla da çok karşılaştım. O sebeple her durum için mükemmel bir çözüm listesi yoktur. Yukarıda anlattıklarım işinizi çözemediyse başka bir sebepten ötürü yavaşlık olabilir.

 

 

Anlaşılan WordPress konusunda yazdığım bir kitap yeterli değil. Gelişmiş konuları ve örnekli detayları içeren bir kitap daha yazmam gerekiyor.

Malum yazdığım kitaptan sonra benim kitabı geçen başka bir kitapta çıkmadı. Çıtayı benden başka biri alıp yukarı taşımıyor.

 

 

Soru ve merak ettiğiniz konular olursa ve benden cevap isterseniz aşağıdan yorum olarak yazın.