Bu konuyla ilgili bana çok danışan oluyor. Danışmanlık hizmetleri verdiğim oluyor. Örneğin birisi sitesini yeni temaya geçirecek veya sistem değiştirecek WordPress taşınacak taşırken sorun yaşıyorlar.

Malum SEO çok hassas bir olay en ufak bir hataya yer yok. Yaparsanız cezasını ağır ödersiniz. Kelimelerde düşersiniz. gelir kabebederseniz. Daha kötüsü ban bile yeme ihtimaliniz var.

Bu yazıda “eski bir siteden yeni siteye geçerken nelere dikkat etmeli” anlatacağım. Bu söylediklerime dikkat ederek sitenizi yönlendirir, taşır veya sistem değiştirirseniz hiç SEO kaybı yaşamazsınız.

Siteler ve sayfalar adreslerden oluşur. Bunlara URL deriz. Bütün internet bu mantık ile birbirine bağlıdır. o yüzden bu linkleri doğru biçimde yönlendirmez iseniz veya kaybederseniz size ulaşamazlar.

Google bu linkleri indexleyerek ve indexlediği linkler içerisindeki linkleri de indexleyerek böyle sürekli bir hareket halindedir.

Google Botları bütün interneti istila etmiş durumda ve bu linkleri tarıyor gibi düşünün.

Sitenizi taşırken bu linkleri birebir yeni yerde taşımanız lazım. Sitenizi diğer yere eksiksiz taşımalısınız.

Sistem değiştirseniz dahi bunu yapmalısınız. Bir sayfanın dahi yönlendirmesini eksik yaparsanız o sayfa Google’da silinecek ve değerini yitirecektir.

Eğer sitenizi taşımadna önce bir SEO değeriniz varsa ve bir çalışma yaptıysanız aylarca veya yıllarca emeğiniz boşa gidecektir.

Bunun olmaması için bir siteyi taşımadan önce çok iyi hazırlık yapın.

  • Veri Tabanı Yedeğinizi Alın
  • FTP Yedeğinizi Alın
  • Taşıyacağınız Sunucunun Sisteminizi Desteklediğinden Emin Olun.

Birebir sistem taşıyorsanız bu detaylara dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Fakat diyelim farkl ıbir sistemden WordPress taşıyorsunuz.

O zaman işin içine biraz 301 yapmak gerekebiliyor. Farklı bir sistemden WP taşırken yukarıdaki maddeler haricinde bir de sayfadan sayfaya yönlendirmeye dikkat etmeli.

Abartısız siteyi taşımadan önce kaç tane linkiniz varsa bir kayıt altına almalısınız. İster 10 ister 10,000 link olsun bunları bir yere kaydedip taşınacak yerin birebir linklerini karşılamalısınız.

Çünkü sistemden sisteme URL adreslerinde farklılıklar olabiliyor. Özellikle WordPress ‘in URl yapısı çok güzel ve temizdir. Çoğu sistem bunu desteklemez.

Mesele şu ki bu bahsettiğim ikinci yöntemde site taşımak sıkıntılı olabiliyor. Bu yöntemde bilginizi aşıyorsa hiç riske girmeyin.

Sitenizin link ve SEO değeri kaybetmesi paradan değerlidir. Bazı site sahipleri ve ticaret yapanlar için bir iki günlük kesinti binlerce lira demek olabilir.

Site yönlendirme

WordPress ile site taşımadan önce kullanabileceğiniz yedekleme eklentileri ve yönlendirme eklentileri var.

İşinize yarayan eklentileri seçip kullanabilirsiniz.

 

Bu yöntemleri ve anlattıklarımı yapacak bir kapasitede değilseniz ücretli olarak sitenizi inceleyip, danışmanlık ve çözüm sağlayabilirim.

İletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.