Bu konuyla ilgili yine yazılmaya ve çizilmeye başlandı. Göz kamaştırıcı çağrılar ve girişimlere teşvikler duyuruluyor. Umarım en kısa sürede başarılı olur. Bazı gördüğüm ve söylemek istediklerim var bunları yazmak isterim.

 

Türkiye’nin Araba Sevdası

Türkiye Cumhuriyet tarihi boyunca Otomotiv sektöründe atılımlar yapmaya çalışmıştır. Anadol bu atılımlardan birisidir. Başarılı olunmuştur fakat devam edememiştir. Şirket otomotiv ile uğraşmaktansa ticaret ile uğraşıp paradan para kazanıp ve maldan para kazanıp işin kolayını seçmiştir. Şimdi Allah var hakkını yemeyelim bugün koç grubu 70.000+ çalışana ekmek kazandırıyor. Fakat tarihsel bir yanlışları olduğunu ve bu yanlışın ülkeye büyük başarımların gelmesini engellediğini söylemek lazım. Nitekim yer yer koç grubu yöneticileri benzer söylemlerde bulunmuşlardır.

Bir başka Yerli Araba girişimi daha vardır. Devrim Arabası. Yine sonu pek iyi değildir. Onunla ilgili film bile çekilmişti. Bakmadıysanız izlemenizi tavsiye ederim. Konuyu bütün detaylarıyla anlatır. Üzücü bir hikayedir.

Sonuç olarak Türkiye yerli araba yapmış. Yapmayı becermiş, Fakat devamını getirememiş.

Bahaneler bulmuş. Duygusal davranmış yada tam tersi ticari kaygıları yüzünden fikir değiştirmiştir.

Sonuç olarak becerememiştir.

Gelişmiş bir ülke olmak istiyorsak sanayimizi de geliştirmeliyiz. İthalat bağımlı sanayi yapmakla isterseniz uzaya roket gönderin “geliştik” diyemezsiniz.

Demeye hakkınız olmaz. üretmelisiniz ve üretenleri teşvik etmelisiniz.

 

Neden Elektrikli Araba

yerli bir araba yapılacaksa ki artık bir mecburiyet oldu otomotiv sektörü elektronikten ve enerjiden sonra en büyük cari açık kaynağıdır.

Artık içten yanmalı bir motor ile araba yapmanın mantığı yoktur. Bugün gelişmiş ülkeler temiz enerji ile yollarda araçlara nasıl geçeriz diye planlar yapıyor.

Halen 1960’ların kafasıyla düşünüp içten yanmalı motor ile araç yapmak demek komiktir. Evde çakmak varken taş devrindeymiş gibi odunu oduna sürterek ateş yakmaya çalışmaktır. Bunun mantıklı bir yanı yoktur. Olamaz.

Dünya size güler. Dalga konusu olursunuz. Sadece kendi milletinizi kandırırsınız: “Biz Yerli Araç Yaptık” diye.

Bu yüzden zamana ayak uydurmalı hatta geleceği düşünmeliyiz.

 

Elektrikli Araba Üretmeliyiz

Elektrikli araç yapmalıyız. Elektrik şarj istasyonları inşaa etmeliyiz. Bütün illere yayılan bir ağ kurmalıyız. Bütün illere araba satmalıyız. Gerekirse teşvikler ile elektrikli arabaların kullanımı yaymalıyız. Elektrikli otobüsler yapmalıyız. Petrole bağımlılığımız aşınca büyük bir rahatlama olacağından emin olabilirsiniz.

Hatta bununla kalmayıp batıya, doğuya ve orta doğuya bu ağları yaymalıyız. Çevre ve uzak ülkelere yatırımları genişletmeliyiz.

Yeni teknolojiyi dünyaya ihraç etmeliyiz. İmkansız değil. Hatta halen bunun yapılmamış olmamasına hayretle bakıyorum.

 

Tesla Motors Başarısı

Amerika’da Ford ‘un vaktiyle yaptığı gibi devrim yapan bir marka büyüyor. Tesla Motors isimli bir elektrik araba üreticisi.

Firma gövdeyi ve motorları yerli yapıyor. Bataryaları Çin’den satın alıyor. Temmuz ayında kendi Batarya Fabrikasını açma kararı aldı. Planlarına göre 2017 den itibaren %100 yerli üretim yapacak.

Ülkenin dört bir yanını elektrik şarj istasyonlarıyla donattılar ve ağı genişletiyorlar.

Firma 2014 yılında 60 bin araç sattı. 2015 hedefi ise 100 bin araç satmak.

Bu firmanın mimarı Elon Musk  hakkında bilgi sahibi değilseniz şu yazımı okuyun.

 

Sonuç

Türkiye yerli araba üretecek ise bu Elektrikli Araba olmalıdır. Olmak zorundadır.

Bizim petrol bolluğumuz yok. Benzin odaklı araç üretmek bu ülkeye iyilik yapmaz.  Kötülük yapar.

Yapılacak yerli üretim hem iç pazarda ucuz olmalı ve kullanılmalıdır. Hem de dış pazarda talep bulabilmelidir.

Ayrıca devletin ve hükümetin tereddüt etmekten vazgeçmesi lazım. Bu koca ülkede binlerce multi milyoner milyarder zengin var. Bunlar elini taşın altına koymuyorsa. Devlet milleti arkasına alıp bu üretime başlamalıdır.

Kaybedecek vaktimiz yok bu ülkeyi çocuklarımıza sağlam devredebilmek için yapacak çok işimiz var.