Tasarım ve Programlama alanında uzun zamandır işler yapıyorum. Çözümler üretiyorum. Açık kaynak teknolojileri severim. Elimden geldiğince desteklerim. Çünkü açık kaynak demek sen, ben, biz demektir. Halk için Halk ile birlikte hareket etmektir.

Açık Kaynak başlı başına bir modeldir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkmış ve standartların firmalar tarafından sahip olunmaması ve tekelleşmenin önüne geçmek için düşünülmüş ve kullanılmıştır. Fakat günümüzde bu durum artık değişiyor. Açık kaynak modeller ile farklı gelir modelleri ortaya çıkıyor. Topluluğun tamamen açık bir biçimde içerik üretenlere gelir sağlamak için özgür modeller ortaya çıkıyor.

Örneğin açık kaynak gelir gider örnek verecek olursak Patreon çok iyi örneklerden birisi. Üreten kişiler takipçileri tarafından destek almak ve hayatını sürdürebilmek için bu sistemi kullanıyor. Kişi başı 1$ gibi ufak ödemeler ile içeriklerini sevdiğiniz ve hizmetinden memnun kaldığınız kişileri destekliyorsunuz. Aynı zamanda üretici bu destek sağlayan kişilere yaptığı desteğe ve ödediği miktara göre aşamalı biçimde geri bildirimde bulunuyor. Teşekkür etmek veya ürün göndermeye kadar durum gidebiliyor.

Şimdi bunu niye anlattım. Bu modeli bir vergi toplamaya uyarlarsak her şeyin ne kadar şeffaf olacağını ve vergilerimizin nerelere net olarak gittiğini görmemizi sağlayacak sistemler kurabiliriz.

Türkiye için örnek verecek olursak vergi toplarken ve vatandaşın vergilerini takip ederken her şey şeffaf bir biçimde ilerliyorken.

Bu vergiler devlet tarafına gittiğinde görebildiğiniz tek rakam toplanan vergilerin nerelere aktarıldığının yüzdeleri oluyor.

Sadece yüzdeleri görmek elbette şeffaf olmuyor. Net rakamları ve alt kurumların net harcamalarını takip edemiyoruz.

Elbette bunu vatandaş açısından söylüyorum. Başbakan veya Cumhurbaşkanı bir emir ile masasına kimin veya hangi kurumun ne harcadığını nereye harcadığını görüyor.

Verginin kutsallaştırılması alırken güzel fakat şeffaf bir biçimde takibinin yapılması namusa dönüşüyor.

O para devlete gittiğinde hangi kurum hangi ihale için nereye ne kadar vermiş diye takip etmek istediğinizde vatandaş olarak karşınıza duvarlar çıkıyor. Şeffaflık sözleri uçuyor.

Devlete her şey şeffaf ama vatandaşa değil

 

Sistemi Kötüye Kullanmak İsteyenler Hep Olacaktır

Her ne kadar bütün devlet kurumlarında ve bu kurumların üstünde bulunan denetleme mekanizmaları olsa bile unutulan bir şey var; İnsanın kibri ve aç gözlülüğü.

Kimi seçersek seçelim kimi görevlendirirsek görevlendirelim durum değişmez.

Ülkelerin ve özellikle bizim ülkemizin yaşadığı en büyük sorun budur. Devletin içerisinde yaşanan ufak veya büyük yolsuzluklar insanın araçları kötüye kullanmasından kaynaklanıyor.

Yasalar yapılırken devlet mekanik bir yapı gibi düşünülüyor. Fakat yasaların açıklarını kötüye kullanacak ve minareye kılıf bulacak insanlar unutuluyor.

Devletin şeffaflaşması değil açılması lazım.

Devletin bilgisi milletin bilgisidir. Her hangi bir vatandaş devletin hangi kurumunun hangi ihaleleri yaptığı ve o ihaleleri kimlerin aldığı gibi soruları turkiye.gov.tr üzerinden 2 tıklama ile bulmasının yolu açılmalıdır.

Mükemmel bir yolsuzluk koruması kurmak için; devleti devletle değil, milletle denetlemeli.

Bu yapılmadığı sürece kutsal vergilerimize tecavüzler bitmeyecektir.

İhaleler hak sahibi bilen kişiye gitmek yerine rant olacaktır.

Bilimi dinleyerek doğru kararlar almak yerine rüşveti dinleyerek yolsuzluk yapılacaktır.

Devleti siyasetçiler yönetir ama siyasetçileri seçen millettir. Yani devletin sahibi millettir. Devleti özel sektör gibi rakamları gizlemekten kurtarıp tamamen açma zamanı gelmiştir.

Bunu yaptıktan sonra millet zaten yanlışı görüp düzeltecek ve doğruyu teşvik edecektir.

 

Uluslararası Örnekler

Uzun zamandır bu tarz konuları merak ettiğim ve araştırdığım için bildiğim bazı örnekler var onları paylaşayım ve İngilizceniz varsa sizinde ayrıca incelemenizi tavsiye ederim.

igilterenin yaptığı ve çok aktif olan data.gov.uk en büyük devlet veri paylaşım sitelerinden birisidir. Arada bir yarışma ve proje yarışları düzenliyorlar.

Amerikanın aynı biçimde ve detaylı olarak veri paylaştığı ve geliştirmeler yaptığı site data.gov var.

Geçenlerde karşılaştığım ve benim kodladığım sistemle aynı sistemi kullanan. open.nasa.gov var.

NASA bildiğiniz üzere amerikanın uzay oeprasyonlarını ve teknolojilerini yönetiyor. Devletin daha açık ve verimli bir biçimde çalışması için büyük bir çalışma başlatmışlar.

Baya gelişmiş modeller ve programlardan bahsediyorlar şu kitapçıktan detayları öğrenebilirsiniz.

 

 

 

WordPress